Smer sa pripravuje na hľadanie nástupcu Milana Belicu: Bude mať na to 5 rokov

Krajský predseda strany Smer-SD predpokladá, že nasledujúcich päť rokov je posledným volebným obdobím súčasného predsedu NSK. Budú hľadať náhradu.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Smer sa pripravuje na hľadanie nástupcu Milana Belicu: Bude mať na to 5 rokov
Zdroj: TASR

Staronovým a doposiaľ v histórii Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) jediným predsedom kraja zostane aj v nasledujúcom volebnom období Milan Belica. Predsedom kraja je nepretržite 16 rokov a na čele kraja bude stáť ďalších päť rokov. Ako nestraník kandidoval počas piatich volebných období za 15 politických strán, do tohtoročných volieb išiel s podporou strany Smer-SD, SNS a Most–Híd.

Budú hľadať náhradu

Je jedným z dvoch predsedov samosprávnych krajov nominovaných stranou Smer–SD, ktorým sa podarilo obhájiť svoje postavenie na čele kraja. Krajský predseda Smeru Tibor Glenda predpokladá, že nasledujúcich päť rokov je posledným volebným obdobím súčasného predsedu NSK. „Vek sa nedá zmeniť. My budeme mať päť rokov na to, aby sme našli zaňho dôstojnú náhradu, budeme sa musieť na to pripravovať,“ skonštatoval Glenda.

Nástupcu bude podporovať

Belica, ktorý v decembri dovŕši 67 rokov, považuje svoju tohtoročnú kandidatúru za správne rozhodnutie. „Tiež som mohol povedať, idem do dôchodku natvrdo a nechám to tak, no nemyslím si, že by som bol urobil správne rozhodnutie.“ Podľa jeho slov hľadanie si svojho nástupcu nemôže byť úlohou predsedu, ktorý plní úlohy predsedu kraja v aktuálnom období. „Je potrebné, aby ten výber mladých a odhodlaných nástupcov bol pozitívny. Treba chodiť do terénu, kde treba tráviť soboty, nedele, trpí tým rodina a je to veľká obeť. Ak sa nájde človek, ktorý bude ochotný, bude mať trochu empatiu, charizmu, nevidím v tom problém. No pohľadať sa musí on sám, musí sa presadiť,“ povedal Belica. Tvrdí, že svojho budúceho nástupcu bude maximálne podporovať. „Pretože mi záleží na tomto kraji, na jeho ďalšom vývoji, určite mi to nie je celkom jedno, ako sa to tu bude ďalej vyvíjať.“

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame