Veľký ROZHOVOR s kandidátmi na primátora Nitry: Aké majú PRIORITY a čo chcú ZMENIŤ?
O post primátora Nitry sa v októbrových komunálnych voľbách uchádzajú šiesti kandidáti. Všetkým boli položené rovnaké otázky. Odpovedali piati z nich.
V akom stave sa podľa vás nachádza mesto, aké najväčšie pozitíva i negatíva v ňom aktuálne vnímate?
Marek Hattas: „Nitra má aktuálne najnižší dlh za posledných desať rokov. Napriek krízam, ktoré sme prekonali, sa zlepšujeme v mnohých ukazovateľoch. Nitra je dnes výrazne otvorenejšie mesto ako pred štyrmi rokmi. Odstrihli sme klientelizmus a korupčné schémy. Dávame maximálnu pozornosť životnému prostrediu, komfortu cestujúcich v MHD, kvalite verejných priestranstiev, zeleným projektom, inováciám a projektom na podporu vzdelávania učiteľov či ochrane detí a mládeže pred rizikovým správaním. Už dnes pracujeme na zlepšení bežnej údržby našich ulíc, na lepšom parkovaní, na prístupe ku klimatickej kríze, máme jasný plán pre oživenie pešej zóny. To sú témy, kde vidím priestor na zlepšenie. Beriem to tak, že sme v polčase a potrebujeme ďalšie štyri roky na to, aby sme veci dotiahli.“
Štefan Štefek: „V prvom rade je manažérsky nezvládnuté. Dobiehajú len projekty, ktoré sa začali ešte v predchádzajúcich volebných obdobiach. Hospodárenie ide dole vodou, sme stále viac zadlžení a čo je horšie, súčasné vedenie mesta neminulo peniaze na hmatateľné investície, ale ich jednoducho úplne krátkozrako prejedlo, takže za ne ani nič neuvidíme. To bude jedna z prvých úloh, skonsolidovať rozpočet a zastaviť míňanie na nezmysly. Čakajú nás ťažké časy, bude treba peniaze pre ľudí. Mesto nevyhnutne potrebuje dobrého hospodára.“
Dalimír Solčanský: „Hospodárenie mesta, žiaľ, nie je dobré, rovnako ako podpora rodinnej politiky, najmä rodín s malými deťmi. Medzi pozitíva by som určite zaradil polohu Nitry a jej historický význam, čo sú síce trvalé aspekty, žiaľ, potenciál, ktorý sa v nich skrýva, nie je rozvinutý. Medzi negatíva patrí mŕtva pešia zóna, upadajúci kultúrny život v meste a neefektívne vynakladanie verejných prostriedkov.“
Igor Kršiak: „Musím konštatovať, že mesto sa stalo na tieto štyri roky experimentom. Experimentom mladých politikov, ktorí nepripustili iný ako svoj názor, a mesto tak prepadlo amaterizmu. Pre informáciu, v roku 2018 som odovzdával úrad Marekovi Hattasovi s piatimi miliónmi eur v mestskej kase a ukončenými investičnými akciami za 20 miliónov eur. Za štyri roky vlády pána Hattasa bolo mesto zadlžené úvermi vo výške 25 miliónov a zrealizovali sa investície iba za 12 miliónov. Kde sú teda všetky tie peniaze Nitranov? Dnes sa mesto nachádza v katastrofálnej ekonomickej situácii, na ktorú upozorňuje hlavná kontrolórka už dva roky. To je alfa a omega Nitry, ozdraviť ekonomiku mesta a vrátiť ju z okresnej súťaže do tej krajskej, kam patrí.“
Pavol Obertáš: „Nitra si zaslúži viac. Ako poslanec a organizátor najväčších kultúrnych akcii v meste sa veľa rozprávam s ľuďmi. Ľudia vnímajú, že primátor nepočúva ich problémy. Myslím si, že to je jedno z hlavných poslaní, ktoré by mal mať. Nitra je krásne mesto, ktoré má potenciál. Oblasti, ako cestovný ruch, šport, kultúra či infraštruktúra sú dlhodobo zanedbané celé volebné obdobie. Nechcem však iba kritizovať, uvedomujem si, že vedenie má za sebou ťažkú dobu, či už v podobe pandémie alebo nárastu cien. Problémy sa však dajú riešiť inak. V mestskom zastupiteľstve som bol svedkom arogancie. Takto si nepredstavujem spoluprácu.“
Na nasledujúcej strane sa dočítate aj to, akým problémom mesto podľa kandidátov čelí, aké výzvy ho čakajú a ako na ne chcú reflektovať?