Zvyky na Troch kráľov: Voda posvätená v tento deň vydržala čerstvá celý rok
Vianočné obdobie vrcholí najbližšou nedeľou po sviatku Troch Kráľov. Aj v tento sviatok dodržiavali naši predkovia rôzne zvyky.

Vianočné obdobie sa zavŕši v nedeľu po sviatku Troch kráľov. Tak ako na Luciu, Štefana či Nový rok aj k 6. januáru sa viažu rôzne zvyky a tradície, ktorým verili naši predkovia.
Voda, ktorá sa nepokazila
Autorka knihy Pri Betlehém na salaš, Lea Nilašová, vo svojej publikácii uvádza, že v tento deň nosili ľudia do kostolov vodu na vysvätenie.„V mnohých obciach ľudia nosili vodu v kadiach do kostola na svätenie. Posvätenou vodou kropili príbytky, maštale a odlievali si z nej do flaštičiek, pretože táto voda sa vraj do roka nepokazila,“ uvádza Lea Nilašová vo svojej knihe.
Kňaz posvätí dom
Ako ďalej dodáva deň Troch kráľov sa stal posledným dňom obchôdzok a vianočno-novoročných kolied. V súčasnosti si počas sviatku Troch kráľov nechávajú kresťania posvätiť domy. Kňaz píše na dvere, podľa aktuálneho roku výraz v tvare 20-C+M+B-17, teda Christus mansionem benedicat, v preklade, Kristus nech žehná tento dom. Alebo druhé vysvetlenie výrazu, ktoré sa vzťahuje na začiatočné písmená mien troch kráľov Gašpara, Melichara a Baltazára.
Foto: ilustračné