Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  20 °C
Lucia Šútorová Kultúra

Nový rok má zvláštnu moc: Zvyky a tradície našich predkov

Naši predkovia verili, že prvý deň v roku má zvláštnu moc. Využívali ju na rôzne kúzla či veštby. Stále platí ako na Nový rok, tak po celý rok.

Ilustračný obrázok k článku Nový rok má zvláštnu moc: Zvyky a tradície našich predkov
Zdroj: TASR

K Novému roku si väčšina ľudí bilancuje predošlí rok alebo si dáva nové predsavzatia do roku budúceho. Novému roku však predkovia aj z nášho regiónu pripisovali zvláštnu moc, používanú na veštby. Zvyky a tradície spojené s týmto obdobím sú opísané v knihe Pri Betlehém na salaš, ktorej autorkou je Lea Nilašová.

Ktorá sa prvá vydá

V minulosti podľa rôznych veštieb mladé dievky, zaujímalo hlavne kedy sa vydajú a za koho. K tomu im pomáhali napríklad aj tieto zvyky.. „O polnoci každé dievča vzalo kosť z husi alebo z kačice a uložilo ju na zem. Potom pustili psa a ktorej kosť vzal, tá sa mala prvá vydať. Iným úkonom bolo, že si dievča vzalo zo sita jablko, tri krát s ním musela ísť do kostola, potom vyšla na ulicu, kde ho začala jesť. Podľa muža, ktorého prvého stretla, sa mal volať jej nastávajúci,“ píše autorka vo svojej knihe.

Ako na Nový rok, tak po celý rok

Dodnes platí, ako na Nový rok, tak po celý rok. Ako sa uvádza v knihe Pri Betlehém na salaš, na Nový rok muselo byť v dome čisto, aby tak bolo po celý rok. „Celý deň sa ľudia pozorovali, lebo verili, že kto si ako v tento deň počína, tak sa mu bude dariť po celý rok,“ uvádza autorka Lea Nilašová.

Novoročný vinš

Vinšovať Nový rok, chodili už skoro ráno chlapci. Vinše mali podľa autorky, zväčša žartovný charakter. Lea Nilašová, uvádza aj tradičný vinš, ktorým sa chodilo do domácností. „Vinšujem vám Nový rok, aby vám odpadol z pece bok a z povaly hrada, aby sa vaša dievka vydala mladá,“ dodáva sa v knihe Lei Nilašovej.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk