Zimnú údržbu v Nitre má po novom na starosti mestský úrad: TIETO cesty nebudú posýpať

V tomto roku bude zimnú údržbu prvýkrát zabezpečovať priamo mestský úrad. Zisťovali sme, ako je na to pripravený.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Zimnú údržbu v Nitre má po novom na starosti mestský úrad: TIETO cesty nebudú posýpať
Zdroj: Dnes24.sk

Nitrianska radnica sa už pripravuje na zimnú údržbu. Ako informoval mestský úrad, v skladoch sa už nachádza 300 ton soli a 500 ton kamennej drvy. Ďalší posypový materiál bude pripravený v 35 kontajneroch rozmiestnených po celom meste.

Zimná technika

Odstraňovať z ulíc Nitry sneh a ľad budú tento rok tri traktory, jeden nakladač snehu, nákladné auto, tri veľké a šesť malých sypačov. V prípade potreby bude mestu pri zimnej údržbe pomáhať aj päť súkromných spoločností a pri havarijnom stave má magistrát dohodnutú spoluprácu s ďalšími siedmimi firmami.

Čistenie chodníkov

Mesto je pripravené z exponovaných priestorov v centre Nitry, pred zdravotníckymi zariadeniami a na ďalších dôležitých miestach sneh nielen odhŕňať, ale ho z miesta aj hneď odvážať. Na viacerých miestach v Nitre je magistrát pripravený zabezpečiť aj ručné čistenie predovšetkým chodníkov a schodísk.

Bez chemického posypu

Z dôvodu ochrany životného prostredia zostane počas zimy bez chemického posypu viacero komunikácií. Pôjde o niektoré cesty v Starom Meste a predovšetkým v blízkosti Mestského parku na Sihoti. Sneh sa nebude posýpať, ale iba odhŕňať na uliciach Chalupkova, Riečna, Robotnícka, Jaskyňová, Jesenského, Podzámska, Na predmostí či na Parkovom nábreží a v Mariánskej doline.

V minulosti sa o odpratávanie snehu v Nitre starali Mestské služby. Tie však boli na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva zrušené. V tomto roku bude zimnú údržbu prvýkrát zabezpečovať priamo mestský úrad prostredníctvom odboru komunálnych činností a životného prostredia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame