LULA Rôzne

HLASOVANIE: Dvojorol, udatný rytier i čierny drak: Vyberte najkrajší erb obce Nitrianskeho okresu

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť zaujímavým erbom. Možno vás prekvapí čo všetko nájdeme v symboloch obcí Nitrianskeho okresu. Hlasujte za najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Dvojorol, udatný rytier i čierny drak: Vyberte najkrajší erb obce Nitrianskeho okresu
60
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR
Erby obcí Nitrianskeho okresu
60
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Ak nie ste odborník na erby, čiže heraldiku, pri mnohých musíte použiť kúsok fantázie. Z erbu sa dá vyčítať všeličo, sú znakom samostatnosti obcí.

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Nitra.

Od štítov po symboly

Zaujímavosti o erboch priblížila pre náš portál etnologička Katarína Nádaská. Erby sa podľa jej slov spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

„Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia ich začali označovať šľachtickú hodnosť,“ pokračuje Katarína Nádaská

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil podľa Nádaskej ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

Bájne zvieratá a povesti

„Z erbov sa dá vyčítať absolútne všetko, pretože v tom erbe bolo vždy niečo zakódované až takým určitým tajuplným spôsobom alebo štylisticky podaný príbeh jednotlivých rodov alebo legendy, ktoré sa viazali k obci či k mestu. Niekedy je zaujímavé aj to, že najmä v tých starších erboch nachádzame niektoré bájne zvieratá. Napríklad aj na území bývalého Uhorska sú mestá, ktoré majú v erbe palmu, slona či vesmírne teleso,“ prezradila pre náš portál Katarína Nádaská.

Ak je nejaká povesť, tak často sa to dianie preštylizuje do nejakého bájneho zvieraťa. „Veľmi často sa v erboch stretávame s okrídleným koňom Pegasom, ktorý je známy naozaj len z mytológie, potom s jednorožcami alebo s nejakými okrídlenými levmi a podobne,“ dodáva Nádaská.

Bájne zvieratá zdobia aj niektoré erby obcí v okolí Nitry. Napríklad v erbe Nitrianskych Hrnčiaroviec je vyobrazený rytier svätý Juraj, ktorý porazil čierneho draka.

Zaujímavý je aj erb Nových Sadov, v ktorom púta pozornosť strieborný pelikán v zlatej zbroji. Motívom erbu obce Paňa je strieborný orol v zlatej zbroji. Leva majú v erbe Výčapy-Opatovce a Žitavce.

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí Lučeneckého okresu do 3. novembra (polnoci). Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

Ktorý erb z obcí Nitrianskeho okresu sa vám páči najviac?

Erby obcí Nitrianskeho okresu
60
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie