Z domu nemusíte ani na krok: Múzeum odkrýva svoje poklady na diaľku
Za kúskom histórie nemusíte nikam cestovať. Regionálne múzeum v Mojmírovciach odkrýva svoje zbierky na diaľku.
Múzeum v Mojmírovciach je pre verejnosť kvôli šíriacemu sa koronavírusu zatvorené. Milovníkov histórie však pracovníčky múzea potešili oznamom na sociálnej sieti.
„Kým sa naše dvere skutočne neotvoria, pozývame vás na Malé prechádzky zatvoreným múzeom, na ktorých vám ukážeme aj drobné predmety, ktoré by ste možno počas nášho bohatého výkladu prehliadli,“ píše sa v ozname.
Keďže brány múzea ostávajú zatvorené, nejde o prechádzky v pravom slova zmysle. Na sociálnu sieť pridávajú pracovníčky pravidelne zaujímavosti zo zbierok múzea, a tak sa o nich dozviete aj bez toho, aby ste niekam chodili.
Guľôčky hrali už v Egypte
Prvý z príspevkov bol venovaný stovky rokov starej hre s guľôčkami. Dozviete sa napríklad aj to, že guľôčky existovali už v starovekom Egypte. „Našli sa aj pri vykopávkach v talianskom meste Pompeje, hrávali ich vraj aj indiánske kmene. Pôvodne sa hrávali s kamienkami, ktoré zaoblila tečúca voda. S masovou výrobou začal v roku 1884 Američan Samuel Comely Dyke, ktorý vytvoril stroj na výrobu guliek. Z jeho fabriky denne vychádzalo okolo milióna guliek. Stroj zdokonalil vynálezca M.F. Christensen v roku 1915,“ uvádza múzeum.
Obrazy od slávneho maliara
Dozviete sa, kto bol slávny maliar zvierat a čo má spoločné s Huňadyovcami, ktorí vlastnili kaštieľ v Mojmírovciach. Dočítate sa, ako vyzerala obec Urmín, dnešné Mojmírovce, pred takmer 100 rokmi, ale aj to ako zahynul gróf Ladislav Huňady, posledný majiteľ veľkého kaštieľa v Mojmírovciach. Príspevky múzea môžete sledovať TU!
Foto: ilustračné
Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.