Lucia Šútorová Správy

Mesto chce vysťahovať Ponitrianske múzeum: Budovu plánujú zrekonštruovať

Ponitrianskemu múzeu v Nitre hrozí, že sa bude musieť sťahovať. Priestory patria mestu a doteraz za ne platilo múzeum mesačný nájom.

Ilustračný obrázok k článku Mesto chce vysťahovať Ponitrianske múzeum: Budovu plánujú zrekonštruovať
Foto: Lucia Šútorová / Zdroj: Dnes24.sk

Historickú budovu na rohu Svätoplukovho námestia čakajú zmeny. Nitrianska radnica plánuje priestory využiť pre potreby mesta. O zámeroch radnice informoval hovorca Tomáš Holúbek.

Budova patrí mestu. Sídli v nej Ponitrianske múzeum, reštaurácia aj mestské Turistické informačné centrum. Najväčšiu zmenu by malo pocítiť Ponitrianske múzeum, ktorému hrozí, že bude musieť priestory opustiť.

Výpoveď ešte nedostali

Múzeum platí mestu mesačný nájom vo výške takmer 2000 eur. „Presne je to 1998,42 eur. Energie si hradia sami,“ spresnil hovorca Tomáš Holúbek.

„Výpoveď z nájmu Ponitrianskemu múzeu sme zatiaľ ešte nedali. Primátor Marek Hattas o tejto téme však už neoficiálne rokoval so županom Milanom Belicom,“ uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Plánujú rekonštrukciu

Mesto sa chce so župou dohodnúť na časovom horizonte, v akom sa múzeum dokáže presťahovať. „Boli by sme samozrejme radi, ak by Ponitrianske múzeum ostalo v Nitre, priestory, v akých bude, sú však plne v kompetencii Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý je jeho zriaďovateľom,“ vysvetľuje Tomáš Holúbek.

Historickú budovu plánuje mesto zrekonštruovať. „Mala by tu byť v prvom rade sobášna miestnosť, ktorá by bola honosnejšia a reprezentatívnejšia ako súčasná obradná miestnosť na mestskom úrade,“ prezradil hovorca mesta.

Sobášna sieň tu v minulosti už bola. Okrem toho by tu mohli bývať aj kultúrne a spoločenské podujatia. „Uvažujeme aj nad presunom oddelení, ktoré sú viac späté s centrom mesta, práve do týchto priestorov,“ dodal hovorca.

História mestského domu

Neorenesančná budova novej radnice bola postavená v roku 1880 podľa projektu nitrianskeho staviteľa Jána Lyku. Dnešnú podobu nadobudla v 20.storočí a je jednou z posledných renesančných stavieb Dolného mesta. Sídlil tu prvý Mestský národný výbor a bola tu aj sobášna sieň.

V Ponitrianskom múzeu sú uložené zbierky z viacerých oblastí nitrianskeho regiónu. Uložené sú tu napríklad aj unikátne skvosty archeológie ako vzácne pozlátené plakety z Bojnej.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie