Lucia Šútorová Kultúra

TIPY na víkend: Nitra bude hostiť hudobníkov svetového formátu i športové legendy

Cez víkend ožije Svätoplukovo námestie medzinárodným festivalom a v rámci chodeckých pretekov zavítajú pod Zobor aj známi olympionici.

Ilustračný obrázok k článku TIPY na víkend: Nitra bude hostiť hudobníkov svetového formátu i športové legendy
Zdroj: TASR

3. Nočná cyklojazda

13. septembra od 21.00 h, začiatok v Mestskom parku na Sihoti

Cyklistov čaká posledná tohtoročná nočná cyklojazda. Účastníkov čaká hodinka a pol neopakovateľnej atmosféry so zvukmi zvončekov a svetlami lámp z bicyklov.

Hokejový zápas HK Nitra – MAC Budapešť

13. septembra o 18.00 h, Nitra Aréna

Kroky hokejových fanúšikov budú po prestávke opäť smerovať na hokejový štadión v Nitre. V 1. kole čaká Nitru súper MAC Budapešť.

Kákávečko: film Zrodenie hrdinu

13. septembra od 19.30 do 22.30 h, Amfiteáter za kostolom sv. Gorazda

Film oscarového režiséra Mela Gibsona, inšpirovaný skutočným príbehom muža, ktorý sa počas vojny stal hrdinom bez jediného výstrelu. Príbeh obdivuhodnej viery, ktorá za jediný večer zachránila život 75 raneným. Okrem premietania budú k dispozícií aj teplé nápoje a priestor na diskusiu. V prípade nepriaznivého počasia sa bude premietať v interiéri. Ide o druhé premietanie v rámci projektu Klokočinské kultúrne večery. Vzhľadom na realistické vykreslenie bojových scén nie je film vhodný pre maloletých návštevníkov. Vstup je voľný.

Tisícročná včela

13. septembra o 18.30 h, Divadlo Andreja Bagara – Veľká sála

Pôvodný slovenský muzikál na motívy románu Petra Jaroša. Tisícročná včela je divadelnou metaforou o Slovensku a Slovákoch. O našich životoch, snoch, snaženiach, trápeniach, túžbach. O schopnosti vzdorovať osudu, slobodne a naplno žiť, ľúbiť… Vydobyť si svojbytné miesto na svete. Predstavenie trvá 3 h. Vypredané.

Musica Cordis

14. septembra o 18.00 h, Bazilika sv. Emeráma

Podujatie v Nitre je súčasťou cyklu hudobných stretnutí na najvýznamnejších pútnických miestach v rámci Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. Účinkujú: Slovácký komorní orchestr, pod vedením dirigenta Jiřího Pospíchala, Gustáv Beláček, sólista Slovenského národného divadla The Gospel Family, umelecký súbor pod vedením Juraja Horta. Sprievodné slovo Mgr. Peter Hort. Vstup voľný.

Workshop Výroba kalímb

14. septembra od 10.00 do 17.00 h, Hidepark

Pracovný workshop pre záujemcov o tvorbu nových nástrojov. Bude realizovaný celý proces výroby, účastníci si vlastnoručne vyrobia svoju kalimbu. Workshop je vhodný ako pre dospelých – jednotlivcov, tak aj pre rodičov s deťmi. Zmysluplná pracovná činnosť, rozhovory, plné sústredenie a zážitok z tvorby sú dobrým základom pre kvalitne strávený čas. Na záver sa vyrobené kalimby otestujú v kolektívnom hraní. Cena 35 € zahŕňa workshop, vrátane občerstvenia, stravy, lektorného a materiálu na vyrobenie 7 tónovej kalimby. Je možné si vyrobiť aj väčší nástroj – 9 tónovú kalimbu (55€) alebo 11 tónovú kalimbu (65€). Je potrebné vopred sa prihlásiť na martina@hidepark.sk.

ACerola grand prix

14. septembra od 13.50 h, pešia zóna

Sobota 14. septembra bude v Nitre patriť aj športu. V rámci medzinárodného festivalu Camapna fest sa budú konať aj chodecké preteky. Tretí ročník medzinárodnej chodeckej šou odštartuje o 13.50 na nitrianskej Pešej zóne. Dĺžka jedného okruhu je 500 m. Organizátorom pretekov je ŠOG Nitra. Po vyhlásení víťazov bude nasledovať autogramiáda s žijúcimi legendami chôdze Jozefom Pribilincom a Matejom Tóthom.

Campana Fest

14. septembra od 13.00 h, Svätoplukovo námestie

Ako informovali organizátori zo skupiny Campana Batucada, súčasťou programu bude aj alegorický sprievod, aktivity pre deti, koncerty skupín i autogramiáda slovenských olympijských víťazov v rýchlostnej chôdzi. Do Nitry prídu na Campana fest umelci z Čiech, Brazílie, USA a Francúzska. Všetci sa zídu na jednom pódiu.

Zoborskou lesostepou

15. septembra od 8.00 h, začiatok pri Dražovskom kostolíku

Beh Zoborskou lesostepou sa bude tento rok konať už v nedeľu 15. septembra. Doteraz sa podujatie konalo zvyčajne v polovici októbra. Pretekov sa môžu zúčastniť deti i dospelí. Prihlásených je už vyše 200 športovcov. Štart a cieľ všetkých tratí je pri Dražovskom kostolíku. Beh na 14 km a 9,5 km štartuje o 10:00, detské behy štartujú od 10:03.

Koncert V. Kopec, J. Gašpárek

15. septembra o 19.30 h, Katedrála sv. Emeráma – Nitriansky hrad

V nedeľu sa môžete tešiť na koncert na Nitrianskom hrade. Vystúpia Vladimír Kopec – organ (Slovensko) a Ján Gašpárek – soprán & tenor saxofón (Slovensko). V rámci podujatia Katedrálny organový festival. Vstup voľný.

Workshop Percussion

15. septembra od 11.00 do 16.00 h, Hidepark

Profesionálny samba workshop vedený perkusionistami svetového formátu – Patinho Axé, Dendê Macêdo a Mestre Mario Pam. Registrácia na workshop. Poplatok 30 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie