Lucia Lauková Správy

Rušné ulice v Nitre sledujú otočné kamery: Pomoc privolajú SOS tlačidlá

Každých sto metrov Mostnej ulice je pod drobnohľadom otočných kamier. K bezpečnosti slúžia aj sos tlačidlá, ktorá zatiaľ nikto nepoužil.

Ilustračný obrázok k článku Rušné ulice v Nitre sledujú otočné kamery: Pomoc privolajú SOS tlačidlá
12
Galéria

Mostná ulica sa považuje za centrum nočného života v Nitre, s čím súvisí aj množstvo problémov, s ktorými sa stretávajú miestni obyvatelia a polícia. Podľa mestskej polície sú tu bitky každú noc.

„Policajti od seba otŕhajú podgurážených návštevníkov. Najrušnejšie tu býva v noci zo stredy na štvrtok, z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu,“ cituje mestský web slová Silvestra Nitryho, zástupcu náčelníka MsP v Nitre.

Na bezpečnosť, ako v iných častiach mesta tak aj tu, dohliadali stacionárne kamery. Tie však nestačili. Mesto sa rozhodlo nasadiť účinnejšie „zbrane“. „Radnica sa rozhodla pre zvýšený monitoring otočnými kamerami a SOS tlačidlami,“ uvádza mesto Nitra. Ide o kamery s 360-stupňovým pokrytím, ktoré sú umiestnené na stĺpoch verejného osvetlenia a nepretržite snímajú túto časť mesta.

Volanie o pomoc

„Kamery sú inštalované po celom úseku Mostnej ulice v smere od kruhového objazdu až po odbočku na Farskú ulicu, ďalšie štyri otočné kamery sú na priľahlej Kmeťkovej ulici. V podstate sú na každých sto metroch,“ povedal Silvester Nitry, zástupca náčelníka MsP v Nitre, pre mestský web.

SOS tlačidlo zatiaľ nikto nepotreboval. "Odkedy sú tu nainštalované nové otočné kamery a SOS tlačidlá, ešte sme nezaznamenali ani jedno reálne volanie o pomoc. Išlo len o akési pokusné, či náhodné stlačenie,“ píše mesto Nitra.

Situáciu zhodnotí dispečer

Pri stlačení SOS tlačidla sa má rozsvieť kritické miesto na mape s obrazom inkriminovaného miesta. Po zhodnotení reálnej situácie dispečerom sa polícia, podľa Silvestra Nitryho, vie okamžite skontaktovať s osobou, ktorá tlačidlo použila a zasiahnuť

Ako pripomína mesto Nitra, prvé kamery na monitorovanie verejného priestoru boli do nitrianskych ulíc osadené v roku 2001, pričom úplne prvá kamera monitorovala Palárikovu ulicu, druhá z rohu budovy Ponitrianskeho múzea mala pod kontrolou Svätoplukovo námestie, tretia kamera sledovala Mostnú ulicu.

Foto: ilustračné

FOTO: Kamerový systém v Nitre
12
Galéria
Foto: Rastislav Búgel / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM