Zlatica Gregorová Správy

Historický kríž v Šali už osadili: Vzniklo nové pietne miesto, FOTO

Už dávnejšie si nejeden občan všimol, že na cintoríne sa môže niečo nemilé prihodiť. Stoja tam totiž dva asi 60-ročné topole.

Ilustračný obrázok k článku Historický kríž v Šali už osadili: Vzniklo nové pietne miesto, FOTO
15
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

Tie by mohli poškodiť historickú pamiatku – kríž, ktorý trónil presne uprostred stromov. Začal sa boj o jeho záchranu. Po oboznámení kompetentných v meste sa podarilo nakoniec situáciu uspokojivo vyriešiť. Jediným vhodným riešením bolo kríž bezpečne premiestniť do inej časti šalianskeho cintorína s tým, že najmä počas Sviatku všetkých svätých tam budú môcť návštevníci zapaľovať sviečky.

Z 19. storočia

Ako sme sa dozvedeli, kópia kríža bola na cintorín osadená v roku 1828 pri príležitosti Pamiatky zosnulých a je pamiatkou tým, ktorí sú od 18. storočia na mestskom cintoríne v Šali pochovaní.

K Domu smútku

V auguste tohto roka sa stretol Július Morávek s architektom Imrichom Pleidelom aj primátorom Jozefom Belickým pri prácach, kedy sa kríž odstraňoval. Šaliansky architekt Imrich Pleidel vypracoval projekt, kde by pamiatku umiestnil. Podľa jeho slov by ho po zreštaurovaní umiestnili k Domu smútku na špeciálne miesto, kam by ľudia mohli zapáliť sviečku a zároveň by bolo okolie bezpečne ohradené. Preddušičkový termín sa nakoniec mestu a zúčastneným podarilo splniť. Pamiatka je už osadená na novom mieste.

„Pôvodná proporcia kríža zostala zachovaná. Práce prebiehali bez výraznejších problémov, najnáročnejšia bola asi demontáž kríža,“ priblížil reštaurátor Andrej Krchňák. Na cintoríne vzniklo nové pietne miesto aj s lavičkami a smetnými košmi.

Miesto pre kahance

Je vytvorené miesto pre umiestňovanie kahancov tak, aby nedochádzalo k znečisťovaniu dlažby. Kríž bude ohradený symbolickým, nízkym plotom – aby neboli poškodené schody a aby sa na tieto stupne nekládli sviečky, kahance,“ vysvetľuje architekt Imrich Pleidel.

Tabuľa osobností

Ešte pred sviatkami sa podarilo vynoviť aj tabuľu s menami zosnulých osobností Šale. „Tabuľa je nielen vynovená, ale aj doplnená menami ľudí, ktorí nás opustili v uplynulých rokoch. Nájdete tu napríklad meno Milana Aľakšu alebo Karola Šormana," dodala hovorkyňa Mesta Šaľa Erika Kollerová. Financovanie reštauračných prác aj vznik nového pietneho miesta išlo z mestského rozpočtu a stálo približne 21 000 eur.

Historický kríž v Šali už osadili: Vzniklo nové pietne miesto, FOTO
15
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM