Lucia Lauková Šport Hokej

Nitra ustála náročný zápas: Zo Žiliny si hokejisti priniesli víťazstvo

Nitra sa zásluhou Kovacsa dostala do vedenia už v 24. sekunde. Žilina sa dotiahla na dva góly a vyrovnala, na tretí už nestačila.

Ilustračný obrázok k článku Nitra ustála náročný zápas: Zo Žiliny si hokejisti priniesli víťazstvo

Domáci hokejisti začali boj o ďalšie body, ktorými by stiahli ešte šesťbodové ultimátum od vedenia klubu, veľmi zle. Hneď v prvom striedaní nepokryli pred bránkou Kovacsa, ktorý v 24. sekunde otvoril skóre. „Vlci“ však odpovedali v 4. minúte hneď v prvej presilovke zápasu, keď si Tvrdoň nakorčuľoval s pukom spoza bránky pred Lawsona a pomedzi jeho betóny vyrovnal. Vyrovnaný stav však nevydržal dlho, Krištof v 6. minúte vošiel s pukom do útočnej tretiny, ani jeden z kvarteta domácich ho nezastavil a po strele spomedzi kruhov kapituloval Tomek po druhý raz. Hra sa potom vyrovnala, šancí na zmenu skóre bolo niekoľko, ale neujala sa ani jedna. Až 43 sekúnd pred prvou sirénou unikol po prihrávke Konečného Ondruš a strelou švihom po druhý raz vyrovnal.

„Vlci“ vstúpili do druhej časti presilovkou, ale nielen, že ju nevyužili, ale po Juríkovom priestupku mali potom výhodu hostia. Domáci ju prežili bez inkasovaného gólu, druhý v zápase však mohol chvíľu na to pridať Kovacs, no Tomek mu semaforom vystavil stopku. Diváci sledovali vyrovnaný hokej, v ktorom chceli oba tímy ísť opäť do vedenia, ale v snahe o gól robili aj množstvo chýb a veľa dobrých akcií stroskotalo na oboch stranách na nepresnosti finálnych prihrávok. Od 33. minúty hrali hostia po Tomekovom faule na Kovacsa presilovku, no Žilinčania sa ubránili. V záverečnej minúte však domáci nepokryli Henricha Ručkaya, ktorý 46 sekúnd pred druhou prestávkou spomedzi kruhov švihom poslal svoj tím po tretí raz v zápase do vedenia.

Žilina začala aj poslednú tretinu presilovkou, no ani v tejto početnej výhode nedokázala skórovať. Viac sa však tlačila do ofenzívy a snažila sa o vyrovnanie skóre aj do tretice. Akcie Tvrdoňa a Klimentu sa však gólom neskončili, na druhej strane ohrozil Tomeka Lantoši. V 50. minúte mohol po druhý raz v dueli skórovať navrátilec do zostavy Ondruš, ale pokusom spomedzi kruhov nastrelil iba Lawsona. Z nitrianskych hráčov sa na opačnej strane pripomenul šesť minút pred koncom Blackwater, jeho šancu zblízka však zastavil Tomek lapačkou. Päť minút pred koncom hrali domáci presilovku, šance Hrušku a ďalších sa však gólom neskončili a hostia sa ubránili. „Vlci“ sa 105 sekúnd pred záverom odhodlali k hre bez brankára, ale nevypracovali si žiadnu šancu a Nitra si tri body uchránila.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Nitra 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)

Góly: 4. Tvrdoň (J. Jurík), 20. Ondruš (Konečný, Mich. Roman) – 1. Kovacs (Paulovič), 6. Krištof (Rais), 40. H. Ručkay (Macík, Versteeg). Rozhodovali: Lokšík, Fridrich – M. Orolin, Kollár. Vylúčení: 2:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1001 divákov.

Zostavy:

Žilina: Tomek – Mikuš, Kozák, Andersons, Juraško, Mazanec, Hatala, Mich. Roman – Pospíšil, Holovič, Stupka – J. Jurík, Hruška, Tvrdoň – Klimenta, Húževka, Švihálek – Rogoň, Ondruš, Konečný

Nitra: Lawson – Rais, Rýgl, Ordzovenský, Milam, Pupák, Versteeg, Korím – Paulovič, Krištof, Kovacs – Blackwater, Slovák, Lantoši – H. Ručkay, J. Ručkay, Macík – Csányi, Šiška, Rzavský

Petr Rosol, tréner Žiliny: „Aj napriek tomu, že je Nitra silný súper, sme mali na víťazstvo v zápase. Nehrali sme zle, ale bohužiaľ, pri našej streleckej impotencii, si nemôžeme dovoliť dostávať góly, aké sme dostali na 1:2 a 2:3. Boli sme nedôrazní. Zvlášť ten posledný nás stál víťazstvo. Gólov veľa nedávame a musíme preto lepšie brániť. Pokiaľ tomu tak nebude, body získavať nebudeme.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Trikrát sme viedli, ale na tretí gól už domáci nedokázali naše vedenie dotiahnuť. Musím pochváliť brankára Lawsona, v závere nás výrazne podržal. Zápas sa nevydaril našej druhej formácii, ale prvý Krištofov útok po slabšom minulom zápase zabral, a aj preto sme náročný zápas zvládli.“