Samospráva

Mesto je v krízovom režime, môže prísť o milióny eur: Niektorým zamestnancom zníži plat

Epidémia ochorenia COVID-19 môže pripraviť Nitru o milióny eur. Ako informovala radnica, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhadla výpadok daní z príjmov fyzických osôb pre mesto Nitra na tento rok na 1,9 až deväť miliónov eur.

Ilustračný obrázok k článku Mesto je v krízovom režime, môže prísť o milióny eur: Niektorým zamestnancom zníži plat
Zdroj: Dnes24.sk

K týmto stratám treba podľa radnice pripočítať výpadky príjmov z nájmu, zo vstupného na kultúrne a športové podujatia, zvýšené náklady na boj s novým koronavírusom a na potláčanie ekonomických dosahov.

Milióny eur

„Tak ako iné mestá a obce, aj Nitra bude musieť zmraziť čerpanie časti výdavkov vo všetkých oblastiach. Odbor ekonomiky a rozpočtu preto v spolupráci s vedúcimi jednotlivých odborov neustále analyzuje dosahy na príjmy a výdavky mesta. Predbežné čísla hovoria o obmedzení čerpania rozpočtu vo výške približne 4,2 milióna eur. Pri porovnaní s odhadom výpadku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť je zrejmé, že zmrazenie na tejto úrovni nemusí byť postačujúce,“ uviedol odborný poradca pre komunikáciu na mestskom úrade Henrich Varga.

Mesto šetrí aj na vnútornej správe, plánované úspory by mali dosiahnuť výšku 700 000 eur.

Zmrazenie výdavkov sa dotklo tiež dotácií, ich prideľovanie vo všetkých oblastiach je dočasne do konca mája pozastavené.

Znížia platy

Ďalšie obmedzenia sa dotknú miezd, ktorých valorizácia sa na mestskom úrade odkladá o štyri mesiace.

Magistrát využije aj možnosť upraviť mzdu na úroveň 80 percent u tých zamestnancov, ktorým momentálne nevie prideliť prácu.

Výdavky budú musieť obmedziť aj rozpočtové organizácie a mestské firmy.

„Kým nebudú k dispozícii presné čísla, funguje mesto Nitra v krízovom režime a realizuje najmä rozbehnuté projekty. Snahou je, aby sa neočakávané zmrazenie výdavkov čo najmenej dotklo štandardu služieb, ktoré mesto poskytuje. Stredisko mestských služieb tak bude aj naďalej zabezpečovať údržbu ciest, chodníkov a verejných priestranstiev, či starostlivosť o mestskú zeleň. Pracovať však bude v úspornom režime. Obmedzenia sa budú týkať najmä väčších investícií, ktoré nie sú nevyhnutné pre bežný chod mesta,“ povedal Varga. Ako doplnil, opatrenia, s ktorými mesto prichádza, pravdepodobne nie sú finálne a rozhodujúce slovo budú mať poslanci mestského zastupiteľstva.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM