Lucia Lauková Správy

Kde bude sídliť Úrad NSK? Predĺženie prenájmu priestorov poslanci zamietli

Zmluva o prenájme priestorov, kde sídli krajský samosprávny úrad, končí tento rok. Župný dom, kam sa mali úradníci presťahovať, ešte nie je zrekonštruovaný.

Ilustračný obrázok k článku Kde bude sídliť Úrad NSK? Predĺženie prenájmu priestorov poslanci zamietli
Foto: Rastislav Búgel

Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) na svojom septembrovom rokovaní neschválili predĺženie prenájmu priestorov, v ktorých v súčasnosti sídli Úrad NSK. Zmluva so spoločnosťou TBN, s. r. o., je platná do konca roka 2018. Ak zastupiteľstvo svoje rozhodnutie dovtedy nezmení, 120 úradníkov nebude mať kde pracovať.

Kto za to môže?

Podľa slov poslanca Miloša Dovičoviča (SaS, OĽaNO, KDH, Šanca, OKS, Nova) leží zodpovednosť za tento stav hlavne na pleciach koalície Smer-SD a SNS, ktorú často v hlasovaní podporujú aj poslanci za SMK. „Majú dosť hlasov na to, aby rozhodli tak, ako rozhodovali o iných veciach bez ohľadu na to, aký bol názor náš. Teraz nedokázali odhlasovať ani to, že sa predĺži nájom pre umiestnenie úradníkov NSK,“ skonštatoval.

Podľa jeho slov je hanbou NSK, že od roku 2001, keď vznikli vyššie územné celky, nedokázal vyriešiť problém so svojím sídlom. Kraj počas svojej existencie uvažoval o rôznych riešeniach, od výstavby novej budovy až po rekonštrukciu nevyužívaných školských či internátnych budov. Napokon si v roku 2012 prenajal od súkromnej firmy budovu na Rázusovej ulici v Nitre, odkiaľ sa neskôr majú úradníci presunúť do budovy Župného domu, kde už sídli predseda NSK, časť úradníkov a Nitrianska galéria so svojimi expozíciami.

Pokračuje rekonštrukcia

Župný dom však najskôr musí prejsť rekonštrukciou, ktorá má byť ukončená v priebehu budúceho roka. Úrad NSK preto potrebuje predĺžiť nájomnú zmluvu do 31. decembra 2019, aby jeho pracovníci mali kde sídliť. Podľa riaditeľa úradu Dušana Guťana je verejné obstarávanie na rekonštrukciu Župného domu ukončené a stavebné práce môžu byť hotové v priebehu šiestich až ôsmich mesiacov. Následne by mohlo dôjsť k sťahovaniu úradníkov.

Poslanci majú obavy

Viacerí poslanci však vyjadrili obavy, že všetci pracovníci Úradu NSK sa aj tak do Župného domu nezmestia a problém sa ani po rekonštrukcii nevyrieši. „Myslieť si, že pri zachovaní činnosti galérie sa sem vmestí aj úrad, je nonsens,“ myslí si Dovičovič. Podpredseda NSK Marián Kéry preto navrhol, aby Župný dom slúžil hlavne na výstavné a kultúrne účely a riaditeľ Úradu NSK začal hľadať komplexné riešenie problému so sídlom kraja. Predseda NSK Milan Belica však jeho návrh označil „…za najväčšiu hlúposť akú počul.“ Zároveň vyhlásil, že by takéto uznesenie nikdy nepodpísal.

Návrh neprešiel

Poslanci Kéryho návrh neschválili a nehlasovali ani za predĺženie zmluvy, na prenájom doterajších priestorov, za ktoré NSK platí vyše 132 000 eur ročne. Zároveň kritizovali vedenie kraja i svojich predchodcov za nečinnosť pri riešení sídla NSK. „Za tých 17 rokov čo existujú samosprávne kraje, mohli budovu postaviť poslanci aj brigádnicky,“ ozývalo sa v rokovacej sále.

Podľa Dovičoviča nepredĺženie nájomnej zmluvy neznamená, že by v januári 2019 nemali pracovníci Úradu NSK kde sídliť. „Je september a je viac ako isté, že tento návrh bude musieť prísť znova na rokovanie zastupiteľstva. A je viac ako isté, že napokon bude schválený. Netreba mať teda obavy, že by po 31. decembri tohto roka nemali úradníci kde sedieť. Treba ale povedať, že podmienky, ktoré pre pracovníkov úradu vytvára vedenie NSK, nie len toto, ale aj tie predošlé, sú hanebné,“ dodal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM