Správy

Kalvária sa dočká obnovy: Finančne pomôže aj Nitriansky samosprávny kraj

Nitriansky samosprávny kraj pomôže pri obnove Kalvárie v Nitre. Poslanci už na projekt vyčlenili peniaze.

Ilustračný obrázok k článku Kalvária sa dočká obnovy: Finančne pomôže aj Nitriansky samosprávny kraj
Zdroj: Rastislav Búgel

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) pomôže pri rekonštrukcii areálu Kalvárie v Nitre. Krajskí poslanci už schválili aj uznesenie o združení financií a o spolupráci s Rímskokatolíckou cirkvou a Farnosťou Nitra – Kalvária.

Z tohtoročného rozpočtu NSK pôjde na projekt vyše 100 000 eur

Farnosť na Kalvárii sa už dlhšiu dobu snaží získať na rekonštrukcie areálu zdroje. Pred časom napríklad zorganizovala kampaň, v rámci ktorej si jednotlivé zastavenia Krížovej cesty mohli „adoptovať“ sponzori a prispieť na ich opravu. „Momentálne sa v kritickom stave nachádzajú práve zastavenia Krížovej cesty, ktoré sú kultúrnou pamiatkou a patria nielen ku kultúrnemu, ale aj náboženskému dedičstvu Nitry. Cieľom obnovy Kalvárie je v etapách ich zrekonštruovať,“ uvádza sa na webovej stránke farnosti. Súčasťou prác má byť aj obnova kostola a zveľadenie celého areálu Kalvárie.

Podľa slov podpredsedu NSK Mariána Kéryho je Kalvária v Nitre jedným z dominantných a najnavštevova­nejších miest v meste. „Je neodmysliteľnou súčasťou historického, kultúrneho a duchovného dedičstva nielen Nitry, ale aj celého Slovenska. Zároveň je vyhľadávaným miestom pre oddych, šport, turistiku a kultúru,“ zdôraznil.

Projekt obnovy je rozložený na dve etapy, celkové náklady sú podľa Kéryho vo výške 450 000 eur.

„Prvá etapa je plánovaná na obdobie rokov 2021 až 2023. Na spolupráci sa okrem NSK má podieľať mesto Nitra, Ministerstvo kultúry SR, občianske združenie Verbum, Biskupský úrad v Nitre, Spoločnosť božieho slova a ďalší sponzori. Uzatvorenie zmluvy o združení prostriedkov a vzájomnej spolupráci bude mať dopad na rozpočet kraja v roku 2021 vo výške 105 000 eur. Tieto prostriedky budú zakomponované z prebytku hospodárenia NSK za rok 2020,“ doplnil Kéry.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Viac informácií z Nitry a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM