Správy

Chrenovský most zmení farbu: Svietiť bude na červeno

V apríli si pripomenieme Svetový deň hemofílie. Podporu pacientom s touto diagnózou vyjadrí aj Nitra.

Ilustračný obrázok k článku Chrenovský most zmení farbu: Svietiť bude na červeno
Zdroj: Roman Oravec

Sobota 17. apríla bude patriť Svetovému dňu hemofílie. Pacientov s týmto ochorením podporí aj Nitra, a to rozsvietením Chrenovského mosta na červeno. Radnica o tom informovala na sociálnej sieti.

„Tento deň (17. apríl, pozn. redakcie) je vyhlásený za Svetový deň hemofílie. Každoročne si ho pripomínajú ľudia s vrodeným krvácavým ochorením vo svete spolu s hematológmi, rodinnými príslušníkmi, priateľmi a známymi. Hemofília je závažná chronická a nevyliečiteľná choroba. Celkovo ňou trpí 1 z 10-tisíc ľudí,“ pripomína radnica.

Čo je hemofília?

„Porucha zrážania krvi – hemofília je závažné nevyliečiteľné ochorenie. Časté krvácania a ich následky spôsobujú nesmierne utrpenie a obmedzujú životné aktivity, bežné pre zdravých ľudí,“ uvádza sa na stránke Slovenského hemofilického združenia.

Ide o vrodenú chorobu. „Je to genetická porucha, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy (faktora VIII, resp. IX), ktorá je potrebná na zrážanie krvi a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení,“ približuje združenie.

Trpeli ňou aj králi

Ochorenia sa malo v 18. a 19. storočí vyskytnúť aj vo viacerých kráľovských rodoch Európy. Najznámejšou nositeľkou hemofílie bola vraj anglická kráľovná Viktória.

„Viktória mala 7 detí, ktoré sa manželskými zväzkami spojili s viacerými európskymi panovníckymi rodmi, a tak sa hemofília rozšírila v kráľovských rodinách. Z tohto dôvodu sa začala nazývať aj kráľovská choroba (Royal disease),“ píše Slovenské hemofilické združenie.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM