Lucia Lauková Správy

FN Nitra neobhájila ocenenie Nemocnica roka: Druhé miesto považuje za úspech

Nitrianska fakultná nemocnica stratila minuloročný štatút Nemocnica roka. Umiestenie v prvej trojke však FN Nitra považuje za úspech.

Ilustračný obrázok k článku FN Nitra neobhájila ocenenie Nemocnica roka: Druhé miesto považuje za úspech
Zdroj: Dnes24.sk

Fakultná nemocnica v Nitre prišla v najnovšom rebríčku Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) o prvé miesto v hodnotení štátnych zdravotníckych zariadení. Podľa slov hovorkyne nemocnice Tatiany Timkovej je však aj obsadenie druhej priečky dobrým výsledkom.

Komunikácia s verejnosťou

Ako skonštatovala, umiestnenie v prvej trojke je veľký úspech, ktorý je výsledkom práce všetkých zamestnancov i dobrej hospodárskej kondície, efektívneho využívania zdrojov a správnej personálnej politiky. „Dôvodom straty prvého miesta boli nezískané body v kategórii transparentnosti. Napriek tomu, že sme v nemocnici zaviedli funkciu tlačového hovorcu, čo vnímame ako zásadný obrat v komunikácii s médiami a verejnosťou a využívame aj sociálne siete určené pre postrehy a dotazy pacientov, nebolo to zohľadnené v kritériách. V budúcnosti sa chceme inšpirovať aktivitami banskobystrickej fakultnej nemocnice, najmä ich projektom Otvorená nemocnica,“ povedala Timková.

Kde stratili body?

Nitrianska nemocnica v tohtoročnom hodnotení prišla o body aj v kategórii úmrtnosť na akútnu mozgovo-cievnu príhodu. Podľa Timkovej je nitrianska nemocnica a jej neurologická klinika už dlhé roky lídrom v liečbe náhlych mozgovo-cievnych príhod. „Máme spoluprácu so záchranným systémom nastavenú tak, že sme na úrovni najkratšieho možného dosiahnuteľného času v tejto liečbe. Ide hlavne o manažment, keď lekár po telefonickom echu od záchrannej služby už čaká pacienta, ktorého vezú s podozrením na mozgovo-cievnu príhodu,“ pripomenula Timková.

Nemocnica chce byť opäť prvá

Podľa jej slov je strata bodov pri hodnotení spôsobená kumuláciou pacientov v nitrianskej nemocnici. „To znamená, že čím viac chorých ošetríme, tým je zvýšená krivka úmrtnosti. V našej nemocnici ošetríme v priemere 100 takýchto pacientov, pričom v iných nemocniciach sa bavíme o počte 20 až 30 ľudí. V každom prípade sa však Fakultná nemocnica Nitra teší z ocenenia práce našich zamestnancov. Máme určite ambíciu dostať sa opäť na prvé miesto,“ dodala Timková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM