LULA Správy

Výzbroj bojovníkov i 3D rekonštrukcie: Archeologický ústav v Nitre otvoril brány

Archeológovia v Nitre ukázali verejnosti úspechy slovenskej vedy. Vďaka rôznym lákadlám sa im darí pritiahnuť k nej hlavne mladých ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Výzbroj bojovníkov i 3D rekonštrukcie: Archeologický ústav v Nitre otvoril brány
Zdroj: TASR

Stovky ľudí v stredu navštívili Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied v Nitre, aby sa v rámci dňa otvorených dverí (DOD) zoznámili s výsledkami výskumov a s prácou archeológov. Podujatie, ktoré sa koná v rámci Týždňa vedy a techniky, využili predovšetkým žiaci základných a stredných škôl.

Deti mohli na vlastné oči vidieť rôzne nálezy a zoznámiť sa nie len s prácou archeológa, ale aj ďalších vedcov. „Rozhodli sme sa, že DOD rozšírime a ukážeme nielen to, ako pracuje archeológ, ale aj ostatní vedci, ktorí sú nevyhnutnou súčasťou archeológie, napríklad archeobotanik, antropológ a ďalší. A pretože sme súčasťou projektu o virtuálnej archeológii, tak sme ukázali aj naše 3D modelovacie pracovisko, ktoré robí nielen rekonštrukcie a dokumentáciu archeologických nálezísk, ale aj tú nadstavbu, ktorá sa dá prezentovať prostredníctvom rozšírenej reality alebo modelov vytlačených v 3D tlačiarni,“ povedal o DOD archeológ Michal Holeščák.

Záujem mladých ľudí

Podľa slov riaditeľa AÚ Mateja Ruttkaya je cieľom podujatia ukázať verejnosti úspechy slovenskej vedy a pritiahnuť k nej hlavne mladých ľudí.

„Chceme tiež, aby návštevníci vnímali dôležitosť nášho kultúrneho dedičstva, toho, čo je tu niekde ukryté pod zemou a archeológovia to objavia a vykopú. Aby ľudia k tomu mali vzťah a dávali tomu patričnú vážnosť,“ povedal Ruttkay.

Práca vedcov

Vedci aj v tomto roku ukázali verejnosti rôzne metódy svojej práce. Návštevníci sa tak mohli napríklad pozrieť, ako sa analyzujú ľudské kosti a čo všetko dokážu takéto analýzy odhaliť a určiť.

„Uvidia tiež, ako vyzerala výstroj a výzbroj bojovníkov v rôznych obdobiach a môžu si ju aj na sebe vyskúšať. Majú tiež možnosť vyskúšať si taký malý archeologický výskum, odkrývať veci spod piesku alebo papierových vrstiev a dostať sa tak k hrobu z doby bronzovej. Mnohých veľmi lákali aj naše 3D rekonštrukcie archeologických nálezov a objektov,“ dodal Ruttkay.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie