LULA Správy

Viceprimátor Daniel Balko zatiaľ bez platu: Dostávať bude odmenu ako poslanec

Novozvolený viceprimátor nebude môcť na rozdiel od Michaely Hefkovej dostávať za svoju funkciu plat. Ohodnotený bude ako poslanec.

Ilustračný obrázok k článku Viceprimátor Daniel Balko zatiaľ bez platu: Dostávať bude odmenu ako poslanec
Zdroj: Dnes24.sk

Michaela Hefková bude za svoju funkciu viceprimátorky Nitry dostávať mesačný plat 1600 eur. Druhý nitriansky viceprimátor Daniel Balko, ktorý bude funkciu zástupcu primátora vykonávať takisto na plný úväzok však rovnaký plat poberať nebude. Dôvodom je fakt, že je živnostníkom. Podľa zákona preto za svoju prácu pre mesto nebude dostávať plat, ale iba poslaneckú odmenu vo výške 148 eur.

„Budem dostávať toľko ako ostatní poslanci. Ja čakám na pripravovanú novelizáciu zákona a budem rád, ak potom budem môcť tieto veci riešiť normálnym spôsobom. Druhá vec je, že, našťastie, mám aj iný príjem, takže aj napriek tomu, že som tu na plný úväzok, tak zatiaľ môžem dotovať mesto Nitra svojou bezplatnou prácou. Ak sa to ale do niekoľkých mesiacov nevyrieši, tak budem musieť tiež hľadať spôsob, ako za svoju prácu dostanem zaplatené tak, ako to zákon umožňuje,“ skonštatoval Balko.

Novelu zákona o obecnom zriadení, ktorá vstúpila do platnosti v apríli tohto roku a okrem iného upravuje aj odmeňovanie mestských poslancov a ďalších funkcionárov, kritizovali viacerí členovia nitrianskeho zastupiteľstva. „Tým, že zákon umožňuje dať plat iba viceprimátorom, ktorí predtým boli zamestnanci, diskriminuje živnostníkov, podnikateľov, umelcov či seniorov,“ myslí si poslanec a bývalý viceprimátor Ján Vančo. „Takých nedoriešených vecí je v rámci fungovania samosprávy viac. Napríklad sobášiaci poslanci dostávali za vykonávanie obradov odmenu. Teraz ju nedostávajú, hoci to robia na úkor vlastného času alebo aj cez týždeň. Tých vecí je viacej, ktoré tento zákon zrušil, a ja vôbec nerozumiem tomu, kam mala táto novela smerovať, pretože okrem posilnenia právomocí primátorov a starostov nevyriešila nič iné,“ doplnil Balko.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Najčítanejšie