Mzda novej viceprimátorky Nitry: Michaela Hefková si znížila výplatu o 800 eur

Novozvolená viceprimátorka Nitry pracuje na radnici od 3. decembra. Navrhovaný mesačný plat sa jej zdal privysoký a sama navrhla jeho zníženie.

Aktualizované Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Mzda novej viceprimátorky Nitry: Michaela Hefková si znížila výplatu o 800 eur
Zdroj: Dnes24.sk

Mestské zastupiteľstvo prerokovalo návrh o mesačnom plate zástupkyne primátora Michaely Hefkovej. Pôvodný návrh na jej plat bol 2600 eur. Poslancov však zaskočil pozmeňujúci návrh viceprimátorky.

Michaela Hefková navrhla svoj vlastný plat znížiť na sumu 1800 eur za mesiac na plný pracovný úväzok. Pozmeňujúci návrh poslanci mestského zastupiteľstva schválili.

Svoj krok následne vysvetlila. „Chcem urobiť také gesto. Predsa len som na začiatku svojej funkcie, nemám za sebou ešte výsledky. Navrhujem, tak ako býva aj v riadnych pracovných pomeroch, dať si nejakú skúšobnú dobu, a potom opäť otvoriť bod mojej práce,“ povedala zástupkyňa primátora, Michaela Hefková.

S jej návrhom vyjadril nesúhlas primátor Marek Hattas aj mestský poslanec Miloslav Hatala. „Ste viceprimátorkou takmer 80-tisícového mesta a na plný úväzok, to zníženie platu je príliš veľké,“ skonštatoval Hatala. Poslanci však napokon názor Hefkovej rešpektovali a odsúhlasili jej plat podľa jej návrhu.

Mestský poslanec Štefan Štefek zasa upozornil, že Hefková bola donedávna samostatne zárobkovo činná osoba a ako takej by jej prináležala za výkon funkcie viceprimátorky iba odmena bežného poslanca, ktorá je mesačne 148 eur. Podľa novely zákona o obecnom zriadení môže zástupca primátora ako poslanec dočasne uvoľnený zo zamestnania dostávať riadnu mzdu iba v prípade, že bol pred nástupom do funkcie v klasickom zamestnaneckom pomere. „Gratulujem teda pani Hefkovej, že si tak rýchlo, iba pár dní pred nástupom do funkcie, dokázala nájsť zamestnanie,“ skonštatoval Štefek.

„Zamestnala som sa u svojho biznispartnera. Musela som tak spraviť, aby som mohla poberať plat za svoju prácu viceprimátorky, ktorú vykonávam viac ako osem hodín denne. Nevidím na tom nič zlé ani protizákonné,“ skonštatovala Hefková.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk