Aktualizované Lucia Lauková Správy Samospráva

Viaceré športoviská v Nitre sú v havarijnom stave: Opravy by stáli vyše 2 milióny eur

Nitrianske športoviská volajú po obnove. Viaceré sú v havarijnom stave. Vyčíslili sumu, ktorá je potrebná na požadované vynovenia.

Ilustračný obrázok k článku Viaceré športoviská v Nitre sú v havarijnom stave: Opravy by stáli vyše 2 milióny eur
Foto: Miroslav Pomajdík / Zdroj: Dnes24.sk

Nedávno mestskí poslanci schválili návrh, ktorým sa zvyšujú poplatky za metské športoviská a rekreačné zariadenia v Nitre. Na margo zvyšovania cien padli aj čísla, ktoré hovoria o druhej strane mince. Tou sú náklady na údržbu či prevádzku týchto mestských športovísk.

Viaceré z nich sú podľa slov viceprimátora v havarijnom stave. „My v našich športoviskách riešime, že sa nedajú dobre vykúriť, že do nich prší, že sú niektoré v havarijnom stave,“ povedal viceprimátor Daniel Balko. Ako príklad uviedol šatne mladých futbalistov na zrekonštruovanom futbalovom štadióne alebo zázemie so šatňami na štadióne na Čermáni. „V havarijnom stave je aj zápasnícka hala,“ dodáva Daniel Balko.

Náklady na športoviská

Koľko mesto platí za jednotlivé areály prezradil viceprimátor Daniel Balko. „Mestský kúpeľ vrátane energií, miezd, réžií a povinnej údržby stojí mesto ročne okolo 390-tisíc eur, letné kúpalisko 319-tisíc eur, Mestská športová hala 265-tisíc eur, zimný štadión, kde platí mesto len energie, 240-tisíc eur, tenisový areál 184-tisíc eur, futbalový štadión Janíkovce 21-tisíc eur, štadión na Kyneku 13-tisíc eur a tie ostatné sú v menších sumách,“ vymenúva viceprimátor Nitry Daniel Balko.

Dokopy náklady predstavujú okolo 1,5 milióna eur. „To sú náklady, ktoré sa týkajú športovísk a rekreačných zariadení, ktoré sú v správe Službytu,“ dodal Daniel Balko.

Najväčšie investície

„Ak by sme odstránili všetky dôležité opravy a odstránili tie najdôležitejšie závady nad rámec pravidelnej údržby, aby sme dohnali požadované vynovenia, hovoríme o sume 2 300 000 eur,“ povedal viceprimátor Daniel Balko.

Najväčšie investície by si vyžadoval tenisový areál, vyše pol milióna eur. „Tam sa jedná o zateplenie obidvoch hál a zastrešenie,“ hovorí viceprimátor Balko.

Zápasnícka hala si bude podľa jeho slov vyžadovať minimálne 400-tisíc eur. „Zimný štadión vyše 300-tisíc. Zatiaľ odhad okolo 200-tisíc eur na zariadenie na odvod tepla a splodín horenia, nič iné. Je to požiadavka, ktorú hasičský zbor požaduje už niekoľko rokov. Každý rok sa vyhráža, že pokiaľ sa to nespraví, zimný štadión neotvorí,“ povedal viceprimátor Daniel Balko. O tejto požiadavke nitrianskych hasičov vie aj prezident klubu HK Nitra Miroslav Kováčik. Klub má štadión v prenájme. „O požiadavke hasičov vieme. Žiadny hokejový štadión na Slovensku, okrem bratislavského, nemá takéto zariadenie,“ povedal Miroslav Kováčik, prezident HK Nitra.

Vyše 280-tisíc eur by podľa viceprimátora potrebovala aj vedľajšia ľadová plocha. Na opravu mestského kúpeľa bude musieť ísť asi 150-tisíc eur. Viceprimátor pripomenul, že tieto čísla sa týkajú len nutných opráv. „Nie sú to žiadne rozvojové projekty, ako je zmena súčasného stavu kúpaliska,“ skonštatoval viceprimátor Daniel Balko.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM