Lucia Šútorová Rôzne Kultúra

Veľký návrat na scénu: Alalya z Nitry po rokoch prichádza s novou piesňou, ROZHOVOR

Nitrianska kapela Alalya sa vracia na scénu s novou skladbou, ku ktorej pripravila aj videoklip. Za posledné roky prešla skupina mnohými zmenami. Vyspovedali sme tvár a hlas kapely Editu.

Zdroj: YouTube.com

Kapela Alalya vznikla v roku 2005. Teraz už však v pôvodnom zložení nefunguje. Jej tvárou však ostala speváčka Edita Andel Kováčová. Ako prezradila v našom rozhovore, fanúšikovia sa môžu tešiť na návrat na scénu, ale v novom zložení a s novými piesňami.

Svoj debutový album vydala skupina ešte v roku 2015. Nedávno vyletela prvá lastovička, ktorá by mohla byť súčasťou budúceho albumu. K novej skladbe s názvom Osamelo svitá, stihla kapela natočiť aj videoklip. O hudbe i kapele viac prezradila speváčka Edit Andel-Kowac.

Od vášho posledného albumu už prešlo niekoľko rokov. Môžeš zhrnúť ako vyzerali vaše uplynulé roky s kapelou?

Uplynulé roky som sa venovala rodinnému životu a výchove dvoch malých chlapcov, a preto aj koncertovanie či venovanie sa kapele išlo bokom. Každý z chalanov v kapele si rozbehol niečo iné, ako napríklad hranie v iných formáciách, či full-time zamestnanie v známej kapele, alebo zvukárčenie. A tak sa koncertovania obmedzili na minimum (súkromné párty, akcie, eventy) v komornejšej zostave dvoch členov – ja a Martin Ralík, prípadne sa k nám pridala Martinka Uhrínova s violončelom a spevom. Popri tom som ale znovu začala písať pesničky, ak vôbec zostala nejaká voľná chvíľa len pre mňa.

Môžu fanúšikovia novú skladbu brať ako váš návrat na scénu?

Nová skladba je návratom na scénu, ale v úplne inom šate. Kedže sme viac-menej hrávali s Martinom ako duo a na koncertoch sa vystriedali rôzni muzikanti, nevedeli by ste povedať, kto vlastne tvorí kapelu. A preto Alalya už nepôjde ďalej ako kapela (pôvodná už ani neexistuje), ale názov Alalya som si sebecky privlastnila ja, a tak to bude „moja tvár“ s mojimi pesničkami, ktoré tvorím v spolupráci s Martinom Ralíkom. Aj keď momentálne máme celkom ustálenú zostavu – Lepíš na basgitare a Joey Bánovský na bicie, vždy som bola tvárou Alalya a skoro všetky piesne sú z môjho pera, tak to tak prirodzene vyplnynulo.

Povedz nám o vašej novej piesni viac.

Pieseň vznikla dávnejšie, je to vlastne moja báseň (slohy) a pridaný refrén ako text piesne. Prvýkrát odznela v Music a Café v Nitre na súkromnej akcii, kde sa hneď všetkým zapáčila. Nahrali sme si demo verziu u Martina v jeho súkromnom štúdiu v Štitároch a rozmýšlali sme, kde a s kým by sme ju mohli aranžérsky dotvoriť a nahrať. A kedže je Martin angažovaný aj v projekte Milujem Slovensko, kde na klávesoch hrá Zoli Tóth (výborný klávesák a aranžér i producent z Randal Group Production, ale aj super človek), oslovili sme jeho. Zoli mal možnosť vybrať si z piatich vecí, ktoré sme mali nahraté ako demo, a oslovila ho práve táto skladba. Osamelo svitá je veľmi lyrická, melancholická, pocitová pieseň o nenaplnenom či komplikovanom vzťahu, z ktorého sa ťažko hľadá východisko, ale každý poslucháč si tam nájde aj svoj skrytý príbeh či obsah. Poetičnosť dáva priestor fantázii, a o to mi vlastne išlo.

Fanúšikov potešil aj videoklip. Kde ste ho točili? S kým ste na jeho tvorbe spolupracovali?

Rozhodli sme sa nahrávať piesne postupne a vedeli sme, že táto pieseň si žiada silné obrazy, nie príbeh. A preto padlo rozhodnutie urobiť videoklip s producentkou a režisérkou Snovonne Drake, ktorá je známa ako speváčka kapely Snovonne. Chvíľu som mala obavy, ako môže metalistka s „divokými až psychadelickými“ klipmi urobiť videoklip k popovej pesničke, ktorá je výrazne pocitová. Ale Sno je taktiež veľmi lyrická osobnosť, a hlavne je to žena, a pesnička ju oslovila na prvé počutie. To ma presvedčilo! Stačí, že ľudí, ktorí sú pri tvorbe, vaša pieseň osloví a nadchne, vtedy viete, že výsledok musí byť dobrý! Klip sa točil v Modene, v Taliansku, kde sme za Sno vycestovali, kedže tam momentálne žije a málo času trávi na Slovensku. Takže sme spojili príjemné s užitočným.

Môžu sa fanúšikovia tešiť aj na nový album? Vieš kedy by mohol vyjsť?

Nový album by mohol vzniknúť, ale nie je to môj prvoradý cieľ. Časovo je to náročnejšie pre matku s deťmi zavrieť sa na týždeň do štúdia a venovať sa nahrávaniu albumu. Preto je pravdepodobnejšie, že budeme prekvapovať fanúšikov „po kvapkách“, postupne. A jedného dňa, keď bude dostatok nahratých pesničiek, môže vzniknúť aj celý album. Preto je ťažké povedať kedy.

V akom zložení aktuálne fungujete?

Už som spomínala, že z pôvodnej kapely sme ostali Martin Ralík a ja, ale dlhodobo s nami hráva kapelník Dr. Zetor – Lepíš na basgitare (toho už beriem tak, že neutečie, hihi), a v auguste sa k nám pridal Joey Bánovský na bicích, ktorého poznám už veľmi dávno. Síce má rozbehnuté aj fungovanie v iných kapelách, ale vyzerá to tak, že „stíha“ aj mňa. Sú to všetko ľudia, s ktorými si veľmi dobre rozumiem, sú to kamaráti. Chýba už iba „teplé“ miestečko pre klávesáka, ktoré nám zatiaľ zapĺňal zaneprázdnený Tony Marko, prípadne Peťo Slamečka.

Máte nahratých už viac piesní?

Máme nahraté len demo verzie niekoľkých pesničiek, na ktorých treba aranžérsky popracovať. Ale už mám dve vybraté, ktoré by som chcela najbližšie nahrať. Tvorba ma neskutočne napĺňa, mám obrovskú radosť, keď môžem robiť s hudbou. Zistila som už dávnejšie, že je to neoddeliteľná súčasť mňa samej. Mám okolo seba ľudí, ktorí veria v mňa a moju tvorbu a neskutočne mi pomáhajú na tejto ceste.

Čo plánujete najbližšie? Uvidíme vás opäť na koncertoch?

Najbližšie plánujeme nahrávať. Samozrejme v novom roku chystáme aj koncert, ale nemáme vytýčený presný dátum. Bude to určite na domácej pôde v Nitre a mali by tu odznieť aj novšie pesničky s novým zvukom. Dúfam, že sa nám to podarí, a že koncertov, ako aj ponúk na ne, bude viac a viac.

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Veľký návrat nitrianskej kapely: Alalya po rokoch prichádza s novou piesňou
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie