Vedecký jarmok v Nitre: Uvidíme magnetické delo, dusíkovú bombu i Leidenfrost efekt

Blíži sa ďalší ročník Vedeckého jarmoku v Nitre. Organizátori si aj tento rok pripravili zaujímavé experimenty.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Vedecký jarmok v Nitre: Uvidíme magnetické delo, dusíkovú bombu i Leidenfrost efekt
Zdroj: TASR

Fakulta prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pripravila najmä pre žiakov základných a stredných škôl Vedecký jarmok. Uskutoční sa 13. marca v priestoroch nitrianskeho nákupného centra a je súčasťou projektu IT akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Osem katedier a dva ústavy Fakulty prírodných vied predstavia rôzne zaujímavosti z matematiky, fyziky, biológie a ďalších vedných odborov.

Cieľ jarmoku

„Naším cieľom je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o najnovších poznatkoch a nutnosti podporovať vedu a techniku,“ informovali organizátori podujatia.

Bude sa experimentovať

Zaujímavé fyzikálne experimenty s tekutým dusíkom, prebiehajúce pri veľmi nízkych teplotách, predstavia magnetické delo, dusíkovú bombu i Leidenfrost efekt. Pracovníci fakulty predvedú niekoľko zaujímavých experimentov, kde hrá hlavnú úlohu svetlo. „Návštevníkom ukážeme, že indukčný varič nie je len na varenie. Čarodejnice Zet a Jane si pripravili ukážku prekvapujúcich farebných zvratov, spojených s chameleónom. Pred očami návštevníkov sa premení voda na víno a uvidia aj tajomstvo čarovného kotlíka,“ uvádzajú organizátori.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame