Správy

Väzni šijú tisíce rúšok: Na Chrenovej začali s výrobou ochranných overalov

Na nový koronavírus bolo doteraz vo väzenských ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) testovaných 16 osôb a stále platí, že bol potvrdený len u jedného väzňa.

Ilustračný obrázok k článku Väzni šijú tisíce rúšok: Na Chrenovej začali s výrobou ochranných overalov
31
Galéria

V súčasnosti sa nachádza v preventívnej karanténe 111 osôb – väzňov a príslušníkov ZVJS. Uvádza ZVJS v piatok na svojej facebookovej stránke.

Ochorenie na COVID-19 sa u odsúdeného zaradeného v otvorenom oddelení v ústave Bratislava ZVJS potvrdilo 23. marca. Väzeň bol po pozitívnom teste eskortovaný do väzenskej nemocnice v Trenčíne.

Väzni doteraz od začiatku marca vyrobili 107 000 ochranných rúšok, ktoré šijú v siedmich ústavoch.

Okrem toho za pár dní v troch ústavoch skompletizovali väzni 3390 ochranných štítov. Informuje ZVJS na svojej stránke. Štíty sa aktuálne vyrábajú v troch ústavoch – v Hrnčiarovciach nad Parnou, Banskej Bystrici a Košice-Šaca. Sú prednostne určené pre pracovníkov v prvej línii, čiže zamestnancov nemocníc a uvažuje sa o vybavení napríklad vodičov hromadnej dopravy.

ZVJS od piatka spustil aj výrobu ochranných overalov. Šitie overalov zabezpečuje ústav Nitra-Chrenová, ktorý do výroby momentálne zapojil tri odsúdené.

Keďže ide úplne o nový typ výrobku, musia odsúdené nabrať skúsenosti s jeho výrobou.

Samotná výroba rúšok, ktoré boli vrátane ZVJS prerozdelené medzi približne 100 odberateľov, sa začala 5. marca najskôr v dvoch ústavoch – Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. Celkovo sa v súčasnosti na ich výrobe podieľa sedem ústavov, konkrétne Košice-Šaca, Banská Bystrica-Kráľová, Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom. Do šitia sa na začiatku zapojilo 50 odsúdených, aktuálne na ich výrobe pracuje 122 väzňov.

V súčasnosti sa nachádza v slovenských väzeniach 10.604 obvinených a právoplatne odsúdených.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Koronavírus na Slovensku
31
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie