Lucia Lauková Správy

V uliciach Nitry našli ďalších 26 striekačiek: Pribudnúť by mala zberná nádoba

Pracovníci združenia Storm prehľadávali vytypované časti mesta. Našli v nich ďalších 26 použitých injekčných striekačiek.

Ilustračný obrázok k článku V uliciach Nitry našli ďalších 26 striekačiek: Pribudnúť by mala zberná nádoba
Foto: Boris Macko / Zdroj: lucenec.dnes24.sk

Pracovníci Združenia Storm vyzbierali počas jarného zberu použitých injekčných striekačiek v uliciach Nitry 26 odhodených striekačiek. Prehľadali vytypované časti sídliska Klokočina, okolie Brezového háju a autobusovej stanice. O spôsobe bezpečnej likvidácie nájdených injekčných striekačiek informovali obyvateľov, ktorí sa nachádzali v ich blízkosti.

Riziko nákazy

„Odhodené striekačky predstavujú riziko možného poranenia a následného prenosu infekčného ochorenia, najmä hepatitídy typu B a C, ale aj nákazy vírusom HIV,“ informovala organizátorka zberu Barbora Hurtišová. K zvýšeniu povedomia obyvateľov by mala podľa jej slov prispieť aj distribúcia informačných plagátov na verejných miestach a realizácia verejnej prednášky Drogy v dnešnej spoločnosti v Komunitnom centre v Nitre.

Polícii poskytli nádoby

Členovia združenia Storm navštívili aj miestne policajné stanice a hliadkam poskytli bezpečnostné nádoby, do ktorých môžu policajti v službe odhodiť nájdenú ihlu. „Bežní obyvatelia sa tiež môžu aktívne zapojiť. Celoročne ich vyzývame, aby nahlásili na sociálne siete, mail alebo na telefón nájdené injekčné striekačky. Pracovníci združenia ich vedia rýchlo a najmä bezpečne zlikvidovať,“ povedala Hurtišová.

Smetiak na použité striekačky

V budúcnosti plánuje Storm rozšíriť svoju činnosť a v meste Nitra umiestniť „fix point“ – špeciálne upravenú nádobu, ktorá bude slúžiť ako smetiak na použité injekčné striekačky. Druhým plánovaným krokom je upevnenie informačných preventívnych tabuliek s obrázkovým návodom bezpečnej likvidácie na verejných priestranstvách.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM