Študent SPU s cenou ministra školstva: Vyrába originálny slovenský med, ROZHOVOR
Cenu ministra školstva SR za najzaujímavejší nápad získal 23-ročný študent SPU v Nitre Matúš Krajčí. V rozhovore nám prezradil viac o svojich originálnych nápadoch.
Matúš Krajčí je 23-ročný študent Agrárneho obchodu a marketingu na Fakulte ekonomiky a manažmentu na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite. Pochádza z Liptovského Hrádku. Ako študent sa však nevenuje len štúdiu, svoju cestu podnikateľa si buduje už počas školy. A darí sa mu veľmi dobre. Dôkazom je aj nedávne ocenenie v súťaži Študentská podnikateľská cena 2016, kde získal cenu ministra školstva SR za najzaujímavejší nápad študenta – podnikateľa.
Akej podnikateľskej činnosti sa venuješ?
Som mladý včelár. Netypické je slovo včelár, nie to ešte mladý. V súťaži som prezentoval naše rodinné včelárske remeslo, ktoré robíme s pridanou hodnotou. Zameriavame sa na spojenie výroby unikátneho kvalitného domáceho medíku v čistej oblasti Nízkych Tatier s dizajnom produktu.
V čom sa tvoja práca odlišuje od iných včelárov?
Okrem poctivej výroby prinášame aj inovácie. A to novú značku zobrazujúcu svet včiel a našej práce. Ďalej pracujeme na vývoji modifikovanej elektronickej úľovej váhy v spolupráci s externou firmou, ktorá zaznamenáva denné medné výnosy do mobilnej aplikácie. Treťou inováciou je služba spánku na úľoch. Túto službu začíname testovať v budúcom roku a neskôr spojíme s ubytovaním v panenskej prírode Nízkych Tatier.
Kedy si sa začal venovať včelám?
Chovu včiel sa venujem už 6 rokov. Momentálne počas štúdia posúvam naše hobby včelárstvo na vyššiu úroveň, teda neskôr po škole na podnikanie zahŕňajúce prvovýrobu, ubytovanie a špecifické služby v agroturizme (spánok na úľoch). Pri rozhodnutí venovať sa tomuto smeru, ma veľmi ovplyvnilo cestovanie v Anglicku, Holandsku a Taliansku počas školy. Všímal som si malé rodinné obchody, farmy a tržnice plné života s domácimi výrobkami. Miestni ich s radosťou kupovali, lebo vedeli, že je to to najlepšie pre ich zdravie rodín. Tam vznikla túžba pozdvihnúť svet nášho domáceho výrobku a ukázať, koľko práce je za naším domácim výrobkom.
Študent (22) z Indonézie o pobyte v Nitre: Nečakal som, že voda z kohútika je pitná!
Neuveriteľné zážitky cestovateľa Simona z Nitry: V oceáne s kosatkami aj život v divočine
Máš v rodine včelárov?
Paradox je, že u nás nikto nikdy nevčeláril. Starký začal o 3 roky skôr. Ja som videl len jednoduchú myšlienku, a to tráviť viac času s rodinou. A bola tu túžba, tvoriť pridanú hodnotu zo Slovenska.
Ako vyzerá tvoja práca, o čo všetko sa musíš starať?
Ako sa hovorí, nie je to len med lízať. Okrem zootechniky (chovu), pasovania sa s legislatívou, ekonomiky, manažmentu procesov, musím vedieť aj držať pílku (smiech).
Z čoho sa tešíš najviac a naopak?
Mrzí ma len jedna vec, a tou je sedenie v škole (v dobrom). Objednávky prijímame minimálne rok dopredu, lebo už teraz nemáme žiadny medík. Preto, už potrebujem „zbíjať“ tie úle, rozširovať sa a potom sa tešiť z maličkostí ako sú reakcie „Nikdy mi nechutil samotný med, no ten tvoj je „topkový“. Veľmi ti držím palce!!! Lebo to, čo robíš, vidno, že robíš s láskou.“ Alebo „Matúško.. medík je výborný. Už len od teba budeme brať. Ďakujeme. Krásne Vianoce s rodinkou a šťastný Nový rok“.
Aké sú tvoje ciele?
Ciele? Aby viac ľudí mohlo nájsť náš medík na svojom stole a dať možnosť skúsiť poctivý horský agroturizmus. Na Slovensku je krásne, len to chce služby. Preto po víkendoch pracujeme, aby ste nemuseli chodiť za dobrodružstvom do zahraničia.