Lucia Lauková Rôzne Správy

Štatistiky z okresu Nitra: Na deti máme čas až v 30-tke, na svadbu ešte neskôr

Najskôr svadba - potom deti? V nitrianskom okrese to podľa štatistických údajov už neplatí. Zvyšuje sa nielen priemerný vek rodičiek, ale aj snúbencov.

Ilustračný obrázok k článku Štatistiky z okresu Nitra: Na deti máme čas až v 30-tke, na svadbu ešte neskôr
Zdroj: TASR

Založenie rodiny mladí ľudia podľa štatistík odkladajú. Stúpa priemerný vek prvorodočiek aj priemerný vek matiek. Pred oltárom si lásku sľubujú už väčšinou zrelí ľudia.

Svadobný deň

Priemerný vek mužov pri sobáši je v okrese Nitra 34 rokov. Priemerný vek neviest je o niečo menší, a to 31 rokov.

Aj tu však platí, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Podľa údajov zo Štatistického úradu SR (ŠÚ SR), predstúpili vlani pred oltár aj mladé páriky, jedna nevesta mala dokonca len 17 rokov. Naopak vlani si áno povedali aj snúbenci starší ako 65 rokov.

Láske sa v nitrianskom okrese vlani mimoriadne darilo, dôkazom je nárast počtu sobášov. Svadbu malo vyše 920 párov, čo je najviac za posledných 25 rokov.

Čas na založenie rodiny

Priemerný vek matky pri pôrode v okrese Nitra je 30 rokov. Prvé dieťa má väčšina žien v 28. roku života. Pre porovnanie v roku 1993 bol priemerný vek prvorodičiek 22 rokov.

Matkami sa stali vlani aj neplnoleté dievčatá, konkrétne 3 z okresu Nitra rodili vo veku len 15 rokov, dve mali 16 rokov, a deväť 17 rokov. Naopak najstaršia živorodička z nitrianskeho okresu mala 45 rokov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM