Lucia Lauková Krimi Správy

Rodina z Nitry skončila vo väzení: Niekoľko rokov vykorisťovala v Británii dvoch mužov

Teror prežívali dvaja Slováci, ktorých dlhé roky vykorisťovala matka so synom, pôvodom z Nitry. Obvinení príslušníci rodiny skončili vo väzení.

Ilustračný obrázok k článku Rodina z Nitry skončila vo väzení: Niekoľko rokov vykorisťovala v Británii dvoch mužov
Zdroj: TASR

Matku a syna pôvodom zo Slovenska uväznili v Británii po tom, ako sa priznali k podvodu a vykorisťovaniu dvoch Slovákov. Jedného z nich dokonca prinútili k fingovanému sobášu, informoval v utorok (1. 10.) britský denník Cambs Times.

Margita S. (68) z Nitry a jej syn Robert S. (40) žijúci v meste Peterborough v Británii, sa k obvineniam, že kontrolovali bankové účty dvoch Slovákov a vyberali si pôžičky na ich mená, priznali.

Vykorisťovaní muži žili na dvoch rôznych adresách v Peterboroughu takmer osem rokov, počas ktorých zažívali vykorisťovanie a za svoju prácu dostávali len veľmi nízky plat. Pracovať do Británie odišli, keď ich na Slovensku oslovila spomínaná rodina.

Za trestné činy voči spomínaným dvom mužom boli už v marci tohto roku uväznení aj ďalší príbuzní Margity S. – jej vnuk Roman S. (29) a dcéra Mária S. (46).

Prvou obeťou zneužívania sa stal 30-ročný muž, ktorý za necelých osem rokov, počas ktorých v Británii pracoval, dostal zaplatených len približne 12 900 libier (14 501 eur), a to napriek tomu, že celkovo (vrátane benefitov) si zarobil 118 700 liber (133 438 eur).

Druhému mužovi vo veku 46 rokov zaplatili zhruba 13 600 libier (15 288 eur), pričom reálne zarobil 80 100 libier (90 045 eur).

Margita S. mala pod kontrolou aj bankový účet jedného z dvojice mužov, ako i jeho bankomatovú kartu, preukaz zdravotného poistenia a občiansky preukaz. Tento muž bol prinútený vybrať si tri pôžičky v celkovej sume 3000 libier (3372 eur). Margita S. mu z toho vrátila len 150 libier (168 eur).

Druhého z mužov táto osoba takisto prinútila vziať si dve pôžičky vo výške 1000 libier (1124 eur), pričom mu vrátila 130 libier (146 eur). Na telefonáty na Slovensko využívala jeho mobilný telefón a počas 18 mesiacov, keď bol po vážnom zranení dolnej končatiny práceneschopný, ho obrala aj o príspevok zo zdravotnej poisťovne, z ktorého mu vyplatila len 25 libier (28 eur). Tento muž musel na nátlak spomínanej uzavrieť nájomnú zmluvu v byte v Peterboroughu na svoje meno a platiť týždenné nájomné vo výške 180 libier (202 eur). Na platenie účtov týkajúcich sa domácnosti spomínaná rodina z vlastných peňazí vôbec neprispievala.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM