Lucia Šútorová Správy Samospráva

Riaditeľku SOŠ v Nitre dvakrát schválila školská rada: Krajskí poslanci sú proti

Kuriózna situácia nastala pri menovaní riaditeľky SOŠ veterinárnej v Nitre. Školská rada dvakrát za sebou schválila meno riaditeľky, krajskí poslanci sú však proti.

Ilustračný obrázok k článku Riaditeľku SOŠ v Nitre dvakrát schválila školská rada: Krajskí poslanci sú proti
6
Galéria

Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) vyslovili nesúhlas s menovaním Edity Križanovej na post riaditeľky Strednej odbornej školy (SOŠ) veterinárnej v Nitre. Zastupiteľstvo tak na návrh predsedu NSK Milana Belicu rozhodlo aj napriek tomu, že Križanovú do funkcie dvakrát za sebou a s plným počtom hlasov schválila školská rada.

Belica návrh na vyslovenie nesúhlasu s menovaním staronovej riaditeľky do funkcie odôvodnil tým, že Križanová vo svojom predchádzajúcom funkčnom období umožnila vykonávanie stavebných prác na škole aj napriek tomu, že so stavebnou firmou kraj ešte nemal podpísanú zmluvu.

Konanie ešte nie je ukončené

„Umožnila vstup na stavenisko bez právneho titulu. V tejto veci v súčasnosti prebieha aj konanie pred orgánmi činnými v trestnom konaní, ktoré nebolo doposiaľ právoplatne ukončené,“ zdôvodnil Belica svoj návrh.

Ako pripomenul, pre situáciu, ktorá vznikla na SOŠ veterinárnej, už vyvodil zodpovednosť u príslušných pracovníkov na Úrade NSK a riaditeľka školy prišla o odmeny a funkčné príplatky.

„Ja nemám žiadnu zášť ani nejaký mimoriadny hnev na pani riaditeľku, ale ja nerozhodujem o tom, kto pochybil, ako pochybil a prečo pochybil. To musí vyšetriť niekto iný. Došlo tam k tomu, že som nepodpísal zmluvu a stavebná firma tam už pracovala. Čo keby sa naozaj niečo stalo, keby na niekoho niečo spadlo, veď tam sa pohybovali študenti. Takže nebol to legitímny proces. Ak chcem mať právny štát, tak takéto problémy musím riešiť úplne transparentne,“ skonštatoval.

Vinu odmieta

Riaditeľka školy sa cíti byť nevinná, zároveň pripomenula, že rekonštrukciou školskej budovy zachránila majetok NSK. „Ja som mala informácie, že zmluva je podpísaná, bol vysúťažený aj stavebný dozor, aj bezpečnostný technik. Nepreverila som si dostatočne informácie, neviem, kde sa stal problém. Je to momentálne v šetrení na polícii, kde som bola dvakrát vypovedať v priebehu dvoch rokov. Nie je to uzatvorené a ja necítim nijakú vinu a už celkom odmietam tvrdenie, že som poškodila majetok NSK. Naopak, po tom, čo sa tam udialo, nám konečne nezateká do telocvične na novú palubovku, ani do jedálne a do spoločenskej miestnosti, to všetko sa vyriešilo,“ skonštatovala Križanová.

Za riaditeľkou stojí aj školská rada, ktorá ju už plným počtom hlasov dvakrát potvrdila vo funkcii. „Sme s jej prácou spokojní a súhlasíme s tým, akým spôsobom riadi školu. Stojí za ňou aj minimálne 90 percent zamestnancov,“ uviedol predseda školskej rady na SOŠ veterinárnej v Nitre Marcel Polička.

Po tom, ako školskou radou zvolená riaditeľka nebola ani po druhýkrát menovaná do funkcie, sa bude o riaditeľovi SOŠ rozhodovať tretíkrát. Tentoraz už však podľa zákona nebude o zvolení hlasovať školská samospráva, ale komisia, ktorú vymenuje predseda NSK.

Počas prázdnin prebiehali práce na viacerých školách v Nitre. Fotky nájdete v galérii!

Foto: ilustračné

V Nitre počas prázdnin rekonštruujú viaceré školy: Mesto investovalo pol milióna
6
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie