Lucia Lauková Správy

Problémy Nitry by mohla riešiť aj verejnosť: Mesto chce zaviesť participatívný rozpočet

Magistrát chce takýmto spôsobom zapojiť verejnosť do riešenia problémov mesta. Ak tento zámer schváli mestské zastupiteľstvo, radnica naň z rozpočtu vyčlení desaťtisíce eur.

Ilustračný obrázok k článku Problémy Nitry by mohla riešiť aj verejnosť: Mesto chce zaviesť participatívný rozpočet
Foto: Rastislav Búgel

Mesto Nitra uvažuje o možnosti zavedenia participatívneho rozpočtu. V prípade, že tento zámer schváli mestské zastupiteľstvo, malo by byť v budúcoročnom rozpočte vyčlenených 50 000 eur. Tie budú vyžité na projekty, ktoré navrhnú priamo obyvatelia Nitry.

Zapojenie verejnosti

Podľa slov primátora Jozefa Dvonča, magistrát chce aj takýmto spôsobom zapojiť verejnosť do riešenia problémov mesta. „Chceme využiť aktivitu občanov. My sme niečo podobné robili v rámci projektu Mestské zásahy, kedy verejnosť hlasovala a prvé štyri alebo päť nápadov sme aj potom v Nitre realizovali. Toto by malo inú podobu, pretože by to bolo podporené finančnou čiastkou v podobe participatívneho rozpočtu,“ uviedol Dvonč.

Suma by sa mohla zvyšovať

V prípade, že by sa prípadné zavedenie participatívneho rozpočtu v praxi osvedčilo, Dvonč pripustil, že by sa suma určená na tento účel mohla postupne zvyšovať. „Dnes všetko robíme v spolupráci s výbormi mestských častí, ktoré nám dávajú podnety a na základe toho zaraďujeme akcie do investičného plánu. Vidím však, že aj tu je cesta aktivizácie ľudí, takže by sme v januári vyhlásili výzvu a otvorili by sme priestor pre občanov, aby nám mohli niektoré podnety navrhnúť,“ povedal primátor.

Potenciál vidí v mladých ľuďoch

Podľa Dvonča predstavujú aktívni ľudia pre rozvoj mesta veľký potenciál, ktorý treba využiť. „Nechať všetko na úradníkov, aby popri svojich pracovných činnostiach a povinnostiach, ktoré majú pri kontakte s občanmi a pri vybavovaní rozhodnutí riešili aj inovácie v meste, asi nie je správne. Takže treba podchytiť širšiu verejnosť a ochotu tých, ktorí to myslia s týmto mestom dobre a chcú preň niečo urobiť,“ skonštatoval.

Riešenie parkovania

Dobrou skúsenosťou s ochotnými a aktívnymi ľuďmi bol podľa primátora aj nedávny hackathon, ktorý zorganizovala automobilka Jaguar Land Rover. Jeho cieľom bolo poskytnúť priestor odborníkom, ktorí by navrhli riešenie dopravy a systému parkovania v Nitre. „Prišli tam ľudia, ktorí 24 hodín, aj cez noc, programovali a hľadali riešenia pre Nitru v týchto oblastiach. Aj na tomto čerstvom príklade je vidieť potenciál, aký pre riešenie problémov predstavujú iniciatívni ľudia, ktorí chcú niečo pozitívne urobiť,“ dodal Dvonč.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM