Lucia Lauková Správy Samospráva

Priority radnice v novom roku: Primátor chce nájsť hlavného architekta

Jednou z priorít nového vedenia mesta je obsadiť v novom roku pozíciu hlavného architekta mesta Nitry. Dočasne poverená touto funkciou je Eva Ligačová.

Ilustračný obrázok k článku Priority radnice v novom roku: Primátor chce nájsť hlavného architekta
Foto: Lucia Lauková / Zdroj: Dnes24.sk

Otvoriť samosprávu verejnosti, zvýšiť jej transparentnosť a zlepšiť bezpečnosť v meste, to je časť priorít, ktoré si na rok 2019 stanovil nitriansky primátor Marek Hattas. „Máme teraz povestných sto dní a premýšľame, do ktorých tém sa krok po kroku pustíme, pretože toto mesto spalo a potrebujeme ho zobudiť,“ hovorí Hattas.

Už vo volebnom programe nový primátor prisľúbil, že jednou z jeho priorít bude obsadenie dlhodobo uvoľnenej pozície hlavného architekta. Hľadanie správneho kandidáta bude patriť k jeho prvým úlohám v novom roku. Mestské zastupiteľstvo mu na svojom decembrovom zasadnutí odporučilo, aby výberové konanie vypísal do 28. februára 2019.

Radnica bude podľa primátorových slov pristupovať k výberu hlavného architekta s najväčšou zodpovednosťou. „Nechceli sme to unáhliť, pretože je to veľmi dôležitá funkcia. Aj prostredníctvom našich poslancov sme v kontakte s komorou architektov aj s ďalšími odborníkmi v tejto oblasti. Pred samotným výberovým konaním sa chceme rozhodnúť, akým spôsobom bude architekt mesta fungovať. Či to bude tak ako doteraz a bude pod útvarom primátora, alebo to bude samostatná organizácia. Chceme k tomu spraviť okrúhly stôl s odborníkmi a až potom robiť rozhodnutia a zrealizovať samotné výberové konanie. Ja si myslím, že je fajn, že sme si stanovili jasný termín, aj keď sme si na sebe trošku uplietli bič,“ vysvetlil Hattas.

Svoje doterajšie angažovanie v komunálnej politike hodnotí nový nitriansky primátor pozitívne. Podľa jeho slov obyvatelia mesta cítili, že Nitra stagnuje a jej smerovanie je potrebné zmeniť. „Vyvrcholilo to tým veľkým množstvom ľudí, ktorí prišli v novembri k volebným urnám. Teraz sa fakt veľmi tešíme, že sa môžeme pustiť do práce, ktorej bude naozaj veľa. Berieme to s pokorou a veľmi zodpovedne. Teraz máme na pleciach chod celého mesta. Veríme, že to s poslancami a odborníkmi potiahneme takým spôsobom, aby ľudia videli už v roku 2019 prvé zmeny a vedeli, že to naše mesto sa posúva ďalej,“ dodal Hattas.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM