LULA Správy

Práce na Gýmeši by sa mali opäť rozbehnúť v júni: Archeologický výskum je otázny

Prvé mesiace tohtoročnej sezóny na hrade Gýmeš prebiehali v obmedzenom režime. Aj vďaka dotácii však očakávajú silnú sezónu.

Ilustračný obrázok k článku Práce na Gýmeši by sa mali opäť rozbehnúť v júni: Archeologický výskum je otázny
5
Galéria

Záchranné práce na hrade Gýmeš vykonáva už deviaty rok občianske združenie Castrum Ghymes. Ako prezradil jeden z členov Andrej Košút, začiatok sezóny obmedzila pandémia.

„Riešili sme len najnutnejšie údržbové práce či rozoberanie lešenia na niektorých pracoviskách,“ povedal Andrej Košút zo združenia Castrum Ghymes. Predpokladá, že prvé murárske práce sa začnú realizovať v priebehu júna.

Plánované práce

Tento rok majú členova združenia v pláne práce na bastióne, kde chcú sanovať dutinu v obvodovom múre delového bastiónu nad východom zo skalného tunela.

Pracovať budú aj v delovej bašte, kde pôjde tiež o sanáciu vo vonkajšom líci delovej bašty. Práce budú prebiehať aj na hradbovom múre v južnom predhradí, kde je naplánovaná rekonštrukcia strieľní západného hradbového múru v južnom predhradí.

Pomôže im dotácia

Z ministerstva kultúry dostalo občianske združenie dotáciu 17 000 eur na workshopy a výskumy na hrade Gýmeš v roku 2020. Aj vďaka tomu združenie dúfa, že tohtoročná sezóna na hrade bude opäť silná.

Otázny je zatiaľ plánovaný archeologický výskum časti delovej bašty. Ten sa podľa slov Andreja Košúta uskutoční len v prípade priaznivej situácie, nakoľko vyžaduje účasť väčšieho počtu dobrovoľníkov.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Práce na hrade Gýmeš
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie