Lucia Lauková Správy

Pozor na vypaľovanie trávy: Za porušenie zákazu hrozí mastná pokuta

Na jar stúpa riziko požiarov. Môže za to aj vypaľovanie tráv či spaľovanie suchého lístia zo záhrad.

Ilustračný obrázok k článku Pozor na vypaľovanie trávy: Za porušenie zákazu hrozí mastná pokuta
Zdroj: TASR

S príchodom jari hasiči veľmi často zápasia s požiarmi, ktoré vznikli spaľovaním suchej trávy. Od 10. apríla platí pre celý okres Nitra až do odvolania čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.

„Upozorňujeme občanov, či už fyzické alebo právnické osoby – podnikateľov, že je zakázané vypaľovať porasty tráv, bylín, kríkov a stromov, zakladať oheň v priestore alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k vzniku požiaru,“ uvádza radnica na svojom webe.

Pokuta za porušenie zákazu

„Vypaľovanie suchých porastov je vypaľovaním suchých bylín, tráv, buriny alebo kríkov, ktoré ešte rastú na koreni, a po ich zapálení sa oheň voľne šíri po ploche. Takáto činnosť je zákonom zakázaná,“ približujú hasiči.

Za porušenie zákazu je možné fyzickej osobe uložiť pokutu do výšky 331 eur.

„Právnickej osobe alebo fyzickej osobe – podnikateľovi je možné za nedodržanie zákazu v rámci správneho konania uložiť pokutu do výšky 16 596 eur,“ informuje hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Okrem toho by sa mali mať na pozore aj fajčiari. Zakázané je aj odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, spaľovať horľavé látky na pozemkoch, pre ktoré je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru a v ich ochrannom pásme.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM