Lucia Lauková Samospráva

Dotácie na obnovu pamiatok budú vyššie: Kraj mení pravidlá na získanie peňazí

Schválením nového nariadenia sa zjednodušujú podmienky získania dotácie na obnovu pamiatok v Nitrianskom kraji. Žiadatelia budú môcť po novom získať viac peňazí.

Ilustračný obrázok k článku Dotácie na obnovu pamiatok budú vyššie: Kraj mení pravidlá na získanie peňazí
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) zjednodušuje získavanie dotácií na obnovu národných kultúrnych pamiatok. Zmenu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) na svojom júnovom rokovaní schválili krajskí poslanci.

Žiadatelia po novom môžu získať vyšší príspevok na rekonštrukciu pamiatok, zároveň sa znižuje miera spolufinancovania projektov.

Kraj okrem toho zjemňuje aj pravidlá, na základe ktorých sa budú dotácie udeľovať. „Maximálna výška dotácie sa mení zo sumy 3320 eur na 4500 eur,“ informoval Úrad NSK.

Miera spolufinancovania

Nové nariadenie mení aj lehotu podávania žiadostí. Po novom ich bude možné predkladať od 1. augusta do 30. septembra, čím sa lehota predĺži o 15 dní. Znižuje sa aj miera spolufinancovania projektov z 50 na 25 percent z celkového rozpočtu. „Súčasné 50-percentné spolufinancovanie nie je bežnou praxou a predstavuje finančnú záťaž pre žiadateľov a v niektorých prípadoch bolo dokonca dôvodom, prečo o dotáciu vôbec nepožiadajú,“ zdôvodnil zmeny riaditeľ Úradu NSK Dušan Guťan.

Ďalšie zmeny

Ako doplnil, upravené VZN okrem toho dá žiadateľom možnosť opraviť prípadné chyby v ich žiadosti. Podľa pôvodnej úpravy akákoľvek chyba v dokladoch znamenala vyradenie žiadosti z dotačnej schémy. „Návrh VZN obsahuje aj ďalšie zmeny, ktoré sú formálneho charakteru, alebo vyplynuli z aplikačnej praxe,“ dodal Guťan.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM