Zlatica Gregorová Samospráva

Žihárec bude ekologický: Vybudujú tu nový dvor

Ochrana životného prostredia, ako aj osveta u obyvateľov výrazne prispievajú k zlepšeniu jeho stavu. Obce konajú moderne.

Ilustračný obrázok k článku Žihárec bude ekologický: Vybudujú tu nový dvor
Zdroj: TASR

Nehovoriac o tom, že vďaka výchove sa už malí žiačikovia naučia, ako sa k prírode správať aj jej byť nápomocní. Obce v šalianskom okrese už spustili viacero prospešných aktivít v tomto smere. Či už sú to žiacke projekty, vlastnoručné vysadené a opatrované eko, či bio záhradky a v neposlednom rade sú to moderné zberné dvory. Žihárec bude mať tiež nový, moderný.

Kompletná výstavba

Podľa informácií z Verejného obstarávania bude zahŕňať všetky „stavebné práce na stavbách zariadení na spracovanie odpadu ako aj zastrešovacie práce a iné špeciálne remeselné stavebné práce." Obsahom zákazky, ktorú si záujemcovia môžu vysúťažiť je uskutočnenie výstavby objektov budúceho EKO dvora v Žihárci, spolu s inžinierskymi sieťami a oplotením. Súčasťou areálu prevádzková budova, sklad kontajnerov aj garáž.

Pomôžu aj dotácie

Obci sa podarilo na výstavbu moderného objektu získať peniaze z viacerých zdrojov. Časť zafinancujú sami. „Celkové náklady projektu s DPH sú 325 828,27 eur. Predmet zákazky bude financovaný z nenávratných finančných prostriedkov Operačného programu – Triedený zber komunálnych odpadov a mechanickobio­logická úprava komunálnych odpadov,“uvádza sa v zákazke. Na financovanie projektu použijú aj podporu z Environmentálneho fondu vo výške 150 000 eur. Obec sa bude na financovaní podieľať päťpercentnou spoluúčasťou vo výške 7 894,74 eur.

EKO dvor v Žihárci vybuduje šalianska firma. Nový objekt by mal vyrásť v obci najneskôr do novembra 2018.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM