Zlatica Gregorová Samospráva

V Šali stúpnu poplatky za likvidáciu odpadu: Ďalšie zdražovanie príde aj o rok

Rast poplatkov si vynútili narastajúce ceny za skládkovanie netriedeného odpadu. Ceny za vývoz na skládky sa zvýšili o vyše 32 percent.

Ilustračný obrázok k článku V Šali stúpnu poplatky za likvidáciu odpadu: Ďalšie zdražovanie príde aj o rok
Foto: Zlatica Gregorová

Kým v tomto roku platil každý obyvateľ mesta poplatok sedem centov na deň, v roku 2020 to bude 9,5 centa. Mestský úrad pripomína, že ceny za vývoz odpadu na skládky sa zvýšili o viac ako 32 percent.

Bude rásť

„Tento poplatok od roku 2019 bude postupne rásť až do roku 2021 a jeho výška závisí od množstva triedenia komunálneho odpadu v predchádzajúcom roku. Mestá platia len za zmesový komunálny odpad, čo má motivovať k vyššej separácii. To znamená, že čím viac budú obyvatelia mesta triediť, tým menej odpadu sa bude musieť ukladať na skládku,“ vysvetlila Dajana Hanesová z mestského úradu.

8 eur za tonu

 Ako hovorkyňa pripomenula, v roku 2018 bola v Šali miera triedenia odpadu na úrovni 37,12 percenta. Na základe toho bol v tomto roku určený pre mesto poplatok 8 eur za každú tonu odpadu uloženého na skládku.

„Ak to porovnáme s poplatkom v roku 2018, ktorý bol podľa starého zákona vo výške 5,04 eura, zvýšili sa mestu náklady na skládkovanie takmer o 59 percent,“ uviedla Hanesová.

O 158 %

V roku 2020 bude podľa jej slov zvýšenie ešte markantnejšie. „Predpokladá sa, že podiel vytriedeného odpadu za rok 2019 neprekročí hranicu 40 percent. Poplatok za skládkovanie tak podľa zákona bude pre Šaľu v roku 2020 až 13 eur na jednu tonu uloženú na skládku. Oproti roku 2018 je to zvýšenie takmer o 158 percent,“ zdôraznila Hanesová.

Museli zvyšovať

Na základe rastúcich nákladov za skládkovanie komunálneho odpadu tak mesto muselo pristúpiť k zvýšeniu poplatkov.

"V súčasnosti je to pre štvorčlennú domácnosť denne 30 centov. Na základe legislatívnych zmien, ktoré mesto Šaľa muselo vziať na vedomie, bude zvýšený poplatok na rok 2020 pre štvorčlennú domácnosť predstavovať sumu 38 centov na deň. V nej bude Šaľanom poskytnutá celoročná služba v podobe pravidelného odvozu zmesového komunálneho odpadu, jarné a jesenné upratovanie, pravidelný zber, odvoz a zhodnotenie biologicky rozložiteľného odpadu z rodinných domov, prevádzkovanie zberného dvora, zber odpadu z cintorínov, ulíc a z čiernych skládok,“ dodala Hanesová.

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM