Zlatica Gregorová Samospráva

Šalianska radnica prišla s kompromisom: Smeti riešia aj na sociálnej sieti, FOTO

Mesto ide na problémy pokrokovým spôsobom. Virtuálna skupina bude zameraná výlučne na problematiku odpadového hospodárstva.

Ilustračný obrázok k článku Šalianska radnica prišla s kompromisom: Smeti riešia aj na sociálnej sieti, FOTO
8
Galéria
Zdroj: František Swiety

Skupina Mesto Šaľa – všetko o odpadoch funguje od piatku 11. januára 2019.       

Všetko v jednom

„Jej cieľom je dostať podnety týkajúce sa odpadového hospodárstva pod jednu strechu, nemať ich roztrúsené po virtuálnom svete,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Kollerová. Občania nájdu v skupine užitočné informácie, zároveň môžu na stránku pridávať svoje podnety, otázky, fotografie z jednotlivých problémov či priamo zo stojísk kontajnerov. Skupinu bude sledovať aj kompetentná osoba priamo zo spoločnosti Envi Geos, ktorá zabezpečuje vývoz odpadu v Šali, čím by sa malo zrýchliť riešenie problémov s odpadmi.

Nespokojní ľudia

Zriadenie skupiny je jedným z výstupov spoločného stretnutia primátora Šale Jozefa Belického s vedením spoločnosti Envi Geos. Primátor upozornil na niekoľko nedostatkov, ktoré sa prejavili najmä počas vianočných sviatkov. „Ľudia boli nespokojní, dostali sme množstvo podnetov,“ konštatoval primátor.

Podľa konateľa Envi Geos Štefana Sklenára spoločnosť riešila viacero problémov. „Včasný vývoz odpadu znemožnili technické problémy, ktoré sme odstránili zakúpením náhradného vozidla. V niektorých prípadoch pochybil ľudský faktor,“ povedal Sklenár.

Zodpovednosť ľudí

Pod znečistené okolie sa však podpisujú aj samotní občania. „Prax ukázala niekoľko príkladov, kedy obyvatelia položili vrecia s odpadom mimo kontajnera, hoci ten bol poloprázdny. Je to o zodpovednosti ľudí,“ tvrdí konateľ firmy.

Problémom sú podľa jeho slov aj veľkorozmerné odpady, ktoré sa denne objavujú pri polopodzemných, aj klasických kontajneroch v meste. „Na legálne odstránenie tohto nedostatku by bola potrebná väčšia disciplinovanosť obyvateľov, ktorí majú šesť dní v týždni k dispozícii zberný dvor, kde môžu veľkorozmerný odpad bezplatne odovzdať,“ povedal Sklenár.

Doložia kontajnery

V mestskej časti Veča boli krátko pred sviatkami osadené polopodzemné kontajnery. Hoci je ich celková kapacita o 50 000 litrov vyššia ako mali staré kontajnery, nápor počas sviatkov sa odrazil na ich preplnenosti. V súčasnosti sa ako nedostatočná javí kapacita kontajnerov v dvoch lokalitách. „Na Hollého ulici pri výmennej stanici a na Nitrianskej ulici pridáme na jar, keď to počasie dovolí, po jednom kontajneri na komunálny odpad,“ povedal primátor. Systém polopodzemných kontajnerov chce mesto zaviesť aj v ďalších častiach mesta, budovať sa budú postupne na etapy.

Foto: ilustračné

Nemilé vianočné prekvapenie vo Veči: Moderné kontajnery zahalil neporiadok, FOTO
8
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová / Zdroj: František Swiety
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM