Zlatica Gregorová Hádzaná

O niekoľko hodín v Šali štartuje hádzanársky turnaj: Slovenky zabojujú o postup

Slovenské hádzanárky čaká prvá fáza kvalifikácie o postup na MS 2019 v Japonsku. Ich súpermi budú postupne Ukrajina, Izrael a Kosovo.

Ilustračný obrázok k článku O niekoľko hodín v Šali štartuje hádzanársky turnaj: Slovenky zabojujú o postup
Foto: Zlatica Gregorová

Jednoznačným cieľom je pretaviť domáce prostredie na prvenstvo v skupine a zabezpečiť si tak postup do baráže o MS. Zo štyroch štvorčlenných skupín postúpia do druhej fázy iba víťazi a doplní ich najlepší tím z druhých miest. Baráž sa bude hrať v júni budúceho roka.

Najťažší protivník

 Hneď na úvod turnaja čaká v piatok na Slovenky najvážnejší súper v boji o postup – Ukrajina. „Škoda, že sa s ňou stretneme hneď v prvom dueli, rád by som súpera predtým videl, pretože informácií veľa nemáme,“ uviedol kouč Ján Packa. „Bude to pre nás najťažší protivník, s Ukrajinou sa pobijeme o prvé miesto. V talóne má veľa dobrých hráčok, je to silné družstvo. Jednoznačným cieľom je však postup z prvého miesta. Nad Izraelom i Kosovom je našou povinnosťou vyhrať. Hráme doma a verím, že diváci nás prídu podporiť.“

17 hráčok

Slovenky absolvovali kvalifikačnú generálku minulý týždeň na tradičnom turnaji O štít mesta Cheb. Obsadili konečnú tretiu priečku, keď zdolali Švajčiarsko (35:22) a prehrali s Chorvátskom a Českom (zhodne 20:22). Packa bude mať v Šali k dispozícii 17– členný káder, z pôvodnej nominácie pre zdravotné problémy napokon vypadla Veronika Habánková z Iuventy Michalovce.

„Chceme postúpiť a podľa mňa na to máme aj dostatočnú kvalitu. Vieme, že Ukrajina patrí k najsilnejším súperom a že sme to proti nej v predchádzajúcej kvalifikácii nezvládli, ale som presvedčená, že to teraz napravíme. Dáme do toho všetko ako vždy a verím, že kvalita bude na našej strane,“ uviedla spojka z francúzskeho Besanconu Monika Rajnohová.

Pred štyrmi rokmi

Pred dvoma rokmi v Šali v kvalifikácii MS 2017 uspeli Ukrajinky nad Slovenkami tesne 21:20, postup si vtedy napokon zabezpečili oba celky. Slovenky naposledy štartovali na MS ešte v roku 1995 v Rakúsku a Maďarsku, kde obsadili 12. miesto. Na vrcholnom podujatí sa naposledy predstavili na ME 2014 v Chorvátsku a Maďarsku.

                         

Turnaj I. fázy kvalifikácie MS 2019 - Šaľa

     piatok 30. novembra 2018

      15.30 h: Kosovo – Izrael

      18.00 h: Slovensko – Ukrajina

     sobota 1. decembra 2018

      15.30: Ukrajina – Kosovo

      18.00: Izrael – Slovensko

     nedeľa 2. decembra 2018

      15.30: Ukrajina – Izrael

      18.00: Slovensko – Kosovo

Nominácia hádzanárok SR

Brankárky: Lucia Gubiková (Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Viktória Oguntoyeová (DVSC Debrecín/Maď.), Adriana Medveďová (Minaur Baia Mare/Rum.)

      

Pivotky: Nikoleta Trúnková (Iuventa Michalovce), Martina Tulipánová (Slavia Praha), Jasmína Vargová (HK Slovan Duslo Šaľa)

       Krídelníčky: Mária Holešová (RK Podravka Vegeta Koprivnica/Chor.), Réka Bíziková (Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa), Annamária Patrnčiaková (DHK Zora Olomouc/ČR)       

Spojky: Simona Szarková (Storhamar Handball Elite/Nór.), Monika Rajnohová (Besancon/Fr.), Marianna Rebičová (KKC Kisvárda/Maď.), Karin Bujnochová (Achenheim Truchtersheim Handball/Fr.), Julia Kučerová (SHK Veselí nad Moravou/ČR), Tetjana Fiľková-Trehubová, Patrícia Wollingerová (obe Iuventa Michalovce)

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM