Zlatica Gregorová Rôzne

FOTO:Levanduľový raj blízko Šale, Grznárovci pokračujú v tradícii

Možno viete, možno nie, aj neďaleko Šale žijú pestovatelia stredomorskej bylinky. Pri Váhu sa nachádzajú voňavé levanduľové polia.

Ilustračný obrázok k článku FOTO:Levanduľový raj blízko Šale, Grznárovci pokračujú v tradícii
Foto: Zlatica Gregorová

S pestovateľom Ľubomírom Grznárom sme sa porozprávali priamo medzi tisíckami fialkových kvietkov o rodinnej vášni, ktorá pretrvala viac ako päťdesiat rokov.

Na levanduľových poliach sa už zvŕtali brigádničky aj pán Grznár s manželkou a svokrou. Práve ona i s manželom p. Petrom levanduľu v týchto končinách pestovali medzi prvými a s láskou sa o voňavé bylinky starajú podnes. Vo veľkej miere prevzala štafetu dcéra s manželom a svojou rodinou, teda Grznárovci. Každý z nich má svoju profesiu, ktorej sa venuje, ale voľný čas trávia uprostred prírody na svojich políčkach.

Brigádničky Katka, Terezka a Marcelka nám na otázku, čo práve robia, prezradili, že prišli pomôcť pánu učiteľovi počas letných prázdnin oberať levanduľu. Kvety sa budú následne čistiť, sušiť a ďalej spracúvať. Plánujú ju obrať čím skôr i kvôli momentálnym horúcim dňom. A teraz už zaujímavosti od pestovateľa Ľubomíra Grznára.

Ako ste sa dostali k levanduli?

„Zdedil som to po svokrovi, ktorý sa tomu venoval 50 rokov. Ja osobne sa jej pestovaniu venujem asi 5 rokov. Je tu veľmi výhodná poloha, pretože polia máme v bezprostrednej blízkosti Váhu. Má rada vlhkejšiu pôdu. Darí sa jej tu 55 rokov. Svokor ju začal pestovať ako prvý na Slovensku."

Prečo práve levanduľa?

„Som pokračovateľom tradície. Všetci aj so svokrovcami máme hlboký vzťah k prírode a levanduľa je nielen liečivá, ale je aj našim koníčkom."

Aj z nej niečo vyrábate, alebo ju pestujete len tak, pre radosť?

„Levanduľu po zbere sušíme, očistíme, skladujeme ju v igelitových vreciach. Plníme ňou sáčiky a následne si zákazník objedná bylinky a ďalej si ich spracúva podľa seba. My sme voľakedy z byliniek vyrábali olej, ale kvôli tomu, že sme pracovne činní, nemáme na to už teraz čas. Vyrábame voňavé sáčiky na pokojný spánok.“

Levanduľa nie je pre náš kraj typická. Chodia k vám i exkurzie?

„Bol by záujem o exkurzie, ale kvôli horšej dostupnosti k nám, exkurzie až tak nechodia. V poslednej dobe však zaznamenávame boom a to taký, že sa k nám chodievajú fotiť svadobné páry zo širokého okolia. Prišli k nám dokonca i z východu. Budúci mladomanželia mali mať svadbu až v decembri, ale kvôli našej levanduli sa prišli fotiť skôr, v čase jej kvitnutia."

Dajú sa u vás kúpiť sadeničky alebo iné bylinkoviny?

„Treba sa pozrieť na našu webovú stránku. Dajú sa objednať. Najmä však spracúvame sušenú levanduľu a expedujeme."

Zakladateľ levanduľových polí, pán Petro, podľa slov jeho dcéry, kedysi svoje fialové kvietky dodával i do Slovakofarmy. O kvalite týchto produktov niet teda žiadnych pochýb.

A rady levanduľového odborníka na jej zdarné pestovanie?

„Levanduľa nie je náročná rastlina. My pestujeme levanduľu lekársku aj levanduľu chorvátsku. Tá má výraznejšiu vôňu, je bledšia a je viac náročnejšia na teplo. Tohto roku nám časť aj vymrzla. Levanduľa sa pri vysadení polieva 2 – 3× , keď sa ujme, zalievanie treba nechať na prírodu."

Ako hovorí pestovateľ Ľubomír Grznár, s polievaním to netreba preháňať, najmä ak ju máte zasadenú vo vlhkom prostredí.

A dodáva, že: „Levanduľa je trváca rastlina, vydrží približne 20 rokov. Potom sa dávajú nové sadenice. My máme štyri polia. V žiadnom prípade ju netreba nechať zarásť burinou a teda motyka by mala byť v prípade pestovania levandule vašou pomocníčkou. Inak utrpí nielen vzhľad ale aj kvalita tejto voňavej stredomorskej bylinky.“ Z usušených kvetov si potom môžete vyrábať čokoľvek. Od mydielok cez voňavé tinktúry, olejčeky, čaj, levanduľový cukor, sirup až po dekoratívne ľadové kocky do vašej letnej limonády s kúskami fialových kvetov…

Levanduľový raj blízko Šale: Grznárovci pokračujú v tradícii
21
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM