Zlatica Gregorová Rôzne

FOTO: Ak ste ešte neboli v šalianskom archíve, práve máte príležitosť

Celodenným programom Deň otvorených dverí pracovníci rôznych inštitúcií ponúkajú verejnosti ojedinelé príležitosti. Pripájajú sa i archivári zo Šale.

Ilustračný obrázok k článku FOTO:  Ak ste ešte neboli v šalianskom archíve, práve máte príležitosť
Foto: Zlatica Gregorová

V tento alebo i viac dní môžu nakuknúť tam, kde sa bežne nedostanú. Takýto trend má i Štátny archív v Nitre, pracovisko Archív Šaľa. Otvoril sa verejnosti viac ako po iné dni.

Počas dvoch dní 8.- 9. júna 2017 môžete prísť a dozvedieť sa všetko, čo vás o histórii zaujíma a vidieť nevidené. Po vnútorných priestoroch vás prevedú pracovníci archívu a radi vám odpovedia. V rámci tohto podujatia pripravili množstvo zaujímavých atrakcií, kde spojili históriu s modernou dobou. Ale viac už nám porozprávala riaditeľka Štátneho archívu Šaľa, Veronika Nováková: „ V budove máme otvorené 3 výstavy. Jedna z nich je venovaná roku 1916, pretože v tom roku zomrel cisár a bol korunovaný nový cisár. Tento rok bol bohatý na udalosti. Druhá výstava Slovensko súčasť Európy a stálu výstavu o dejinách budovy.“

Pečatenie dokumentov i zábavné písanie brkom

Archiv okrem iných, navštívili študenti, ktorí si vyskúšali výdobytky stredovekej doby a mali možnosť porovnať s dnešnými modernými časmi. Riaditeľka Veronika Nováka prezradila, čo všetko si tu môžete pozrieť a vyskúšať: „Chodia i jednotlivci i študenti, dnes si môžu vyskúšať pečatenie voskom, čo je klasická stredoveká činnosť, na hodnovernosť dokumentov. Potom máme písanie brkom, aby videli, že keď už máme dnes počítače, vidíme i my, keď nám prídu žiadosti, že gramatika sa presúva do počítačovej sféry, čo my, archivári neveľmi radi sledujeme. Ale tak, je taká doba. Môžu si písať brkom.

Puzzle s historickým motívom

Prichystané sú i puzzle, kde si podľa slov riaditeľky vyskúšajú zložiť kópiu historického dokumentu aj podľa starodávneho písma, čo nie je jednoduché. Ako ešte Veronika Nováková pripomenula, najmä študenti si obľúbili skladanie a ukladanie krabíc do políc. Každý deň 4 – členné družstvo dostane výhru v podobe unikátneho kalendára, vyrobený pre medzinárodnú konferenciu. Motivácia súťažiacim teda nechýba.

FOTO: Ak ste ešte neboli v šalianskom archíve, práve máte príležitosť
30
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM