Aktualizované Anton Hrachovský Samospráva

Poslanci navrhli znížiť si odmeny, vyzvali aj kolegov. Viceprimátor bude prispievať z platu

Časť novozámockých poslancov sa rozhodla znížiť si odmeny za výkon pre samosprávu. Vyzvali aj ďalších kolegov, primátora a vedenie mestských podnikov. Niekoľko poslancov a primátor už odpovedalo.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci navrhli znížiť si odmeny, vyzvali aj kolegov. Viceprimátor bude prispievať z platu
44
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Mali by sa vzdať svojich odmien poslanci, primátor a vedenie mestských spoločností?

nie

Aktualizované v utorok 24. marca o 20:20 o vyjadrenie poslanca Petra Mészárosa
Druhá aktualizácia v stredu 25. marca o 12:22 o vyjadrenie primátora Otokara Kleina.

V časoch, keď nový koronavírus decimuje ekonomiku, prišli viacerí predstavitelia samospráv s návrhom znížiť si svoje platy resp. odmeny. Na Slovensku tak už spravili napríklad primátor Partizánskeho či Trnavy.

Vzdajú sa odmien?

Pre podobný krok sa rozhodla aj časť novozámockých poslancov. Dvanásť z nich vyzvalo k rovnakému kroku aj zvyšných poslancov, primátora, riaditeľov a konateľov mestských spoločností, medzi ktorými sú aj vyzývaní poslanci.

„Nemáme rezervy a tak nenakupujme z verejných zdrojov zbytočnosti. Po vzore iných samospráv začnime šetriť na sebe, teraz je to nutné,“ uvádza sa vo výzve. „Spoločne znížme naše odmeny, nech sa takto ušetrené peniaze lepšie a tam, kde je to viac potrebné,“ dodáva dvanástka poslancov.

Ako by s ušetrenými financiami naložili? „Ideálne by bolo nechať ich v mestskej pokladni, neodviesť odvody a dane. Tým pádom zostane viac. Ak by sa to ale nestretlo s pochopením, my dvanásti zriadime fond a zrealizujeme konkrétny projekt pre mesto,“ uviedla poslankyňa Eva Polerecká, jedna z tých, ktorí navrhli zníženie odmien.

Pod spoločnú výzvu sa podpísalo dvanásť novozámockých poslancov – Marián Balogh, Michal Ďurkovský, Koloman Forró, Gabriel Katona, Ivan Katona, Štefan Prešinský, Michal Prešinský, Martin Vyžinkár, Eva Polerecká, Péter Nagy, Štefan Pivoda a Peter Podbehlý.

Na výzvu zareagoval na sociálnej sieti aj poslanec Peter Mészáros. Ten v roku 2019 zriadil transparentný účet Pre Nové Zámky, pričom svojich poslaneckých kolegov vyzval, aby naň posielali časť svojich poslaneckých odmien.

„Teraz prísť s iniciatívou, keď sme už túto problematiku mohli mať vyriešenú, je prepáčte za výraz čisté vytĺkanie lacného marketingu,“ kontroval Peter Mészáros.

„Mnohí moji poslaneckí kolegovia a aj ja už aj v súčasnej dobe venujeme finančné prostriedky pre občianske združenia a jednotlivcom na zvládnutie súčasnej situácie,“ dodal Mészáros.

Zamestnanci berú 70 %

Väčšina zamestnancov radnice čerpá náhradu mzdy vo výške 70% priemerného zárobku. Informoval o tom primátor Otokar Klein v odpovedi na výzvu 12 poslancov.

„Táto vaša iniciatíva prišla, žiaľ, neskoro. Mestský úrad funguje v mimoriadnom režime a väčšina jeho zamestnancov, po dohode so zástupcami zamestnancov, čerpá náhradu mzdy vo výške 70 % priemerného zárobku. Rovnako poslanci aj primátor, podľa svojich možností, pristupujú veľmi zodpovedne k súčasnej celospoločensky náročnej situácii, nezneužívajúc túto skutočnosť k lacnému politickému marketingu,“ uviedol primátor v odpovedi na výzvu časti poslancov.

Pomoc seniorom

Finančnú pomoc ohrozeným sa rozhodol poskytnúť aj prvý viceprimátor a poslanec Lukáš Štefánik. „Až do odvolania budem každý mesiac posielať z môjho osobného účtu tisíc eur niektorej z organizácií, ktorá v Nových Zámkoch pomáha sociálne najslabším prekonávať nástrahy a dôsledky šírenia koronavírusu,“ uviedol na sociálnej sieti Lukáš Štefánik.

Ako prvú organizáciu, ktorej takto pomôže, si vybral OZ “Inšpirujme svet”. To vedie stolnotenisový hráč a tréner Marcel Filaga zo Šurian. „Poprosil som ich, aby v mesiaci apríl tieto finančné prostriedky použili priamo pre potreby tých najohrozenejších v našom meste, pre novozámockých seniorov,“ dodal Štefánik.

Vo fotogalérii: Vyľudnené ulice Nových Zámkov.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Ulice Nových Zámkov sú takmer úplne vyprázdnené
44
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM