Anton Hrachovský Správy

Izolácia a ČERVENÁ ZÓNA COVID-19. V nemocnici prebiehajú prísne kontroly, FOTO

Vláda vyhlásila núdzový stav a k ráznym opatreniam nemocnice v Nových Zámkoch pribudli ďalšie. Pri vstupe sa musíte podrobiť dôkladnej kontrole. Zrušené sú operácie, ambulancie sú v špeciálnom režime.

Ilustračný obrázok k článku Izolácia a ČERVENÁ ZÓNA COVID-19. V nemocnici prebiehajú prísne kontroly, FOTO
14
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Vláda vyhlásila núdzový stav a prijala najprísnejšie reštrikcie v histórii Slovenska. Núdzový stav sa dotýka 22 zdravotníckych zariadení na Slovensku, vrátane Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky.

Od pondelka 16. marca tak vstúpili do platnosti ďalšie bezpečnostné opatrenia aj v novozámockej nemocnici.

ZÁKAZ NÁVŠTEV v nemocnici naďalej platí až do odvolania. Platí tiež zákaz vychádzania pacientov z oddelení, okrem plánovaných vyšetrení.

Kontroly pri vstupe

Pred nemocnicou je rozložený červený stan. Nemocnica v ňom zriadila kontrolné stanovište. Člen vlastnej ochrany a zdravotnícky pracovník vykonávajú odklon pacientov podľa usmernenia hlavného hygienika.

Návštevníkov sa pýtajú, či prekonali alebo trpia nejakým respiračným ochorením, či majú kašeľ, horúčku, dýchavičnosť alebo či prišli v posledných 14 dňoch do kontaktu s osobou zo zahraničia, resp. či oni sami nemajú pozitívnu cestovateľskú anamnézu. V prípade že sú všetky tieto veci negatívne, sú pustení na niektoré z akútnych vyšetrení.

Pri vstupe do nemocnice sú všetci kontrolovaní. Pacientov s rúškami usmerňujú pracovníci vlastnej ochrany. Nosiť ochranné rúška sú povinní aj všetci zamestnanci nemocnice. Obedy pre zamestnancov sú vydávané výhradne do obedárov podľa harmonogramu výdaja.

Nie všetci rešpektujú pokyny

Nie všetci návštevníci rešpektujú predpísané nariadenia. Viacero z nich sa snažilo zamlčať, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia.

Redakcia Dnes24 bola svedkom, ako sa pred bránou ocitlo niekoľko ľudí bez ochranných rúšok, resp. bez zakrytej tváre. Takýmto návštevníkom nie je umožnený vstup do nemocnice a sú poslaní preč.

Červená zóna COVID-19

„V priestore rehabilitačnej časti na prízemí monobloku (východný trakt) zriadila nemocnica tzv. červenú zónu COVID-19 a prijala tak veľmi prísne opatrenia v súlade so smernicou hlavného hygienika. Priestor je odizolovaný, má dva samostatné vchody a bude slúžiť výlučne pre pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19,“ informoval hovorca nemocnice Ján Baček.

Keďže zriadená červená zóna nie je plnohodnotným infektologickým pracoviskom, primárne neslúži na vykonávanie preventívnych vyšetrení pacientov s podozrením na COVID-19.

„Každý pacient, u ktorého sa potvrdia klinické príznaky bude na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nových Zámkoch prevezený na najbližšie infektologické pracovisko, alebo do domácej izolácie. Pacienti s pozitívnou anamnézou, bez príznakov budú v domácej karanténe a budú kontaktovať RÚVZ Nové Zámky,“ dodal hovorca.

Obmedzenie ambulacií

Od pondelka 16. marca zrušila nemocnica ambulantnú časť Kliniky fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.

Zrušené sú všetky plánované operácie a ambulantné vyšetrenia, ktoré znesú odklad. „Nemocnica poskytuje iba akútnu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol Baček.

Pacienti majú dôkladne zvážiť potrebu návštevy lekára. Odporúča sa, aby sa telefonicky informovali o ďalšom postupe, preobjednali sa a pokiaľ ide o lieky, aby o predpísanie liekov požiadali výhradne elektronicky.

Odklad operácií

Zrušené sú plánované operácie, okrem onkologických, resp. tých, ktoré neznesú odklad. „To znamená, že pacienti, ktorých zdravotný stav je akútny budú operovaní,“ informoval hovorca nemocnice Ján Baček.

V okrese zatiaľ dva prípady

K nedeľnému (15.3.) večeru bolo potvrdených ďalších 17 nových prípadov nákazy koronavírusom (celkovo 61 prípadov). Je medzi nimi aj druhý prípad z okresu Nové Zámky.

V pondelok krátko popoludní boli na Slovensku potvrdené ďalšie dva prípady. Jeden je z Trnavy a jeden z Trenčína.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

V novozámockej nemocnici prebiehajú vstupné kontroly
14
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM