Anton Hrachovský Kultúra Rôzne

FOTO: Bývalú Sokolovňu približuje pamätná tabuľa, úcty sa dostalo aj padlým hrdinom

Historická budova Sokolovne sa dočkala informačnej tabule. V neďalekom parčíku pribudla jedna pamätná tabuľa.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Bývalú Sokolovňu približuje pamätná tabuľa, úcty sa dostalo aj padlým hrdinom
8
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

V utorok 9. októbra 2018 boli v Nových Zámkoch odhalené pamätná a informačná tabuľa, obe v blizkosti budovy Sokolovne. Slávnosť zorganizovalo Občianske združenie Za troma mostami.

Pamätník hrdinom

Ako prvá bola v parčíku pri Sokolovni odhalená pamätná tabuľa k Pamätníku hrdinom, ktorá má pripomínať padlých obyvateľov mesta počas národnooslobod­zovacieho boja maďarského národa. Po prvýkrát bol celý pamätník (stĺp) odhalený 28.6.1914, teda presne v deň atentátu v Sarajeve na Františka Ferdinanda. Umiestnený bol v parčíku kaplnky Sv. Anny. Po viacerých peripetiách a premiestňovaní skončil pamätník v rodinnom dome na Devínskej ulici.

„Mŕtvi iba vtedy zomrú, keď na nich zabudneme. I keď mŕtvy je raz navždy mŕtvy, pamiatka na neho môže byť stále živá, ak na neho nezabudneme. Preto nedopusťme, aby zomrela spomienka na tých 27 Novozámčanov, ktorí zahynuli v revolučných rokoch 1948–1949,“ uviedli predstavitelia Občianskeho združenia Za troma mostami pri odhalení pamätníku.

Informačná tabuľa o Sokolovni

Medzi cestou a studňou pri bývalej Sokolovni bola osadená zase informačná tabuľa pripomínajúca históriu tejto budovy. Sokolovňa bola do užívania odovzdaná v roku 1923. Impulzom pre jej postavenie bol príchod občanov z Čiech a Moravy do Nových Zámkov po roku 1918. Finančné náklady na stavbu mali podľa informácií OZ Za tromi mostami zabezpečovať tzv. ´sokolské župy´ z Plzne a Českých Budějovíc.

Samotné práce na stavbe mali vykonávať dobrovoľne Novozámčania. Napríklad strechu budovy robila firma p. Kurzweila, podľa ktorého je v Zámkoch pomenované aj jazero, ľudovo nazývané ´Baňa´. „Cieľom Sokolovne bolo poskytovať všetkým občanom mesta a okolia možnosť telovýchovného vyžitia. Okrem iného bola svedkom aj pästiarskych zápasov či džuda. Zaujímavosťou je aj to, že vo dvore Sokolovne boli v minulosti aj tenisové a volejbalové ihriská, ktoré sa v zimnom období prerábali na klziská,“ uviedli predstavitelia OZ.

Členovia obce sokolskej sa riadili heslom ´Rovnosť – Voľnosť – Bratstvo´.

Popri športe sa v Sokolovni organizovali aj spoločenské udalosti ako divadelné predstavenia, tanečné zábavy, plesy, ale aj filmové premietania. Po bombardovaní v rokoch 1944 a 1945, sa až do 50.- 60. rokov konali všetky športové a kultúrne podujatia práve v Sokolovni. Jej priestory udržiavali členovia Novozámockého sokolského spolku, až kým v roku 1951 prevzal nad budovou správu podnik Elektrosvit Nové Zámky.

Pôvodným zámerom bolo v parku pri bývalej Sokolovni umiestniť pamätníky ´Stĺp hrdinov´ a ´Busta Majora Jiřiho Jelínka´. Na jednom z pamätníkov mal byť osadený bájny vták Turul, známy z maďarskej mytológie. Na tom druhom zase busta Majora Jiřiho Jelínka. Mestské zastupiteľstvo v roku 2017 tento zámer nepodporilo, zahlasovalo zaň len 5 poslancov z 21 prítomných.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Odhalenie pamätníka a pamätnej tabule v Nových Zámkoch
8
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM