Nitriansky primátor vycestoval do Kolumbie: Zaujala ho aj miestna lanovka, FOTO
Marek Hattas pracovne vycestoval na medzinárodnú konferenciu do kolumbijskej Bogoty. Má ho inšpirovať, ako vytvoriť lepšie mestá.
Nitriansky primátor Marek Hattas odcestoval koncom januára na viacdňovú pracovnú cestu do Kolumbie. V hlavnom meste v Bogote sa koná medzinárodná konferencia. Na služobnej ceste ho sprevádzajú aj pracovníci mestského úradu. Primátor o tom informoval na sociálnej sieti.
„Do Kolumbie sme vycestovali na niekoľkodňovú pracovnú cestu spolu s kolegami z Mestského úradu v Nitre a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre v rámci projektu IN-HABIT. Nitra je súčasťou projektu spolu so španielskou Cordobou, lotyšskou Rigou a talianskym mestom Lucca,“ napísal z Kolumbie nitriansky primátor.
Prečítajte si tiež
Cieľ pracovnej cesty
„Cieľom je zistiť ako môžu kultúra a kultúrne dedičstvo, potravinové zdroje, sociálne vzťahy, umenie či životné prostredie prispieť k väčšej inklúzii, zdraviu a lepším podmienkam pre život,“ priblížil.
Konkrétne v Nitre je podľa primátora cieľom vytvorenie „reverzibilnej multifunkčnej otvorenej mestskej krajiny pozdĺž 8 kilometrov dlhej cyklotrasy spájajúcej priemyselný park a mestskú časť Dražovce s centrom mesta“.
Preprava lanovkou
V stredu 1. februára sa v rámci konferencie na univerzite v Kolumbii stretol primátor s kľúčovými partnermi, s ktorými si vymenili skúsenosti z realizovaných projektov.
„Jedným z najzaujímavejších projektov, ktoré nám boli predstavené je lanovka pre obyvateľov žijúcich v časti Bolivar, na členitom kopcovitom teréne. Prepravu lanovkou, ktorá sa u nás používa väčšinou na turistické účely (ako napríklad dlhodobo diskutovaná lanovka na Zobor), tu využívajú obyvatelia na dennodenné dochádzanie do centra mesta. Za 4 roky prepravili 30 miliónov obyvateľov,“ uvádza primátor.
Jedných dychom dodáva, že pre mestské účely v Nitre to síce nie je, ale môžeme si podľa jeho slov „zobrať príklad z pozitívneho dopadu kvalitnej verejnej dopravy na život obyvateľov v danej lokalite“.
Buspruhy a parklety
Dôležité je podľa primátora prepájanie rôznych komunít a profesií. „Do procesu stavby lanovky totiž boli zapojené miestne komunity a ich lídri, umelci, sociálni pracovníci. Spoločne upravili verejné priestranstvá v oblastiach stanovíšť, postavili komunitné centrá, knižnicu, kultúrne centrum, múzeum a urobili ďalších 80 intervencii, vďaka ktorým pozdvihli životnú úroveň danej oblasti,“ priblížil primátor.
„Samozrejmosťou v Bogote sú buspruhy, parklety, zeleň, kvalitné verejné priestranstvá, parky či kultúrne inštitúcie. Je jedno, na ktorom kontinente sa nachádzate, základné stavebné prvky kvalitného života obyvateľov v ich mestách sú rovnaké, treba ich len realizovať a napĺňať,“ dodal nitriansky primátor Marek Hattas.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.