Lucia Lauková Kultúra

Noc divadiel v znamení Nežnej revolúcie: Nitru čaká zaujímavý PROGRAM

V programe desiateho ročníka Noci divadiel nebudú chýbať spomienky na 17. november 1989, zaujímavé výstavy a predstavenia.

Ilustračný obrázok k článku Noc divadiel v znamení Nežnej revolúcie: Nitru čaká zaujímavý PROGRAM
Zdroj: TASR

Mesto pod Zoborom bude aj tento rok súčasťou podujatia Noc divadiel. V sobotu 16. novembra budú v Nitre i v ďalších mestách po celom Slovensku prebiehať rôzne podujatia.

V poradí 10. ročník Noci divadiel sa bude niesť v znamení „Nežnej“. Podujatie otvára brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku, aby počas večerných a nočných hodín demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám.

V Nitre sa do programu zapojí Divadlo Andreja Bagara, Staré divadlo Karola Spišáka i Tralaškola. Takýto si pripravili program.

NOC DIVADIEL V NITRE

Program v Divadle Andreja Bagara v Nitre

  • od 18.00 do 18.30 h, Stena slávy DAB vo foyeri DAB

Pri príležitosti Noci divadiel bude Stena slávy vo foyeri divadla doplnená o ďalších 24 významných osobností – hercov, režisérov, scénografov, ktorých život a dielo sú spojené s Divadlom Andreja Bagara v Nitre. Spolu tak na Stene slávy bude uvedených už 48 osobností.

  • od 18.30 do 19.30 h, nežná.nr vo foyeri DAB

Otvorenie výstavy fotografií, materiálov a faktov dokumentujúcej novembrové udalosti v Nitre. Výstava sa zameriava najmä na aktivity divadelníkov z DAB, ktorí boli v tých dňoch na zájazde v Moskve a po návrate boli v spolupráci s nitrianskymi výtvarníkmi, ochranármi a študentami aktívnou súčasťou novembrových udalostí v Nitre. Výstava je pripravená pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie v spolupráci s Asociáciou Divadelná Nitra. Potrvá do 31. 12. 2019. Počas trvania výstavy sú naplánované aj komentované prehliadky výstavy pre verejnosť a pre školy s lektorkou.

  • od 19.30 do 21.30 h, nežná.nr_spomienky, Kaviareň DAB

Stretnutie a spomienky divadelníkov na udalosti 17. novembra 1989 v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie. Členovia DAB boli v dňoch 12. – 23.11. 1989 na zájazde v Moskve, kde uviedli spolu tri inscenácie (Proso, Posledná zastávka a Smútok pristane Elektre). V Moskve sa cez telefonáty s divadelníkmi a výtvarníkmi dozvedeli o protestoch v Československu. Postoje účastníkov zájazdu v Moskve boli rôzne, aj zo strachu, že im nepovolia návrat do vlasti. 21. a 22. novembra 1989 čítali napokon vyhlásenia súboru DAB pred predstaveniami v Divadle na Malej Bronnej v Moskve, ktorými DAB odsúdilo zákrok mocenských síl v Prahe a pridalo sa k štrajku českých a slovenských divadelníkov. Po návrate 24.11.1989 hneď zvolali schôdzu všetkých zamestnancov, odvolali vedenie a vytvorili štrajkový výbor. Divadelníci sa v diskusii budú vracať k spomienkam na udalosti v Moskve, ako aj následné udalosti po návrate do Nitry – založenie štrajkového výboru, organizovanie protestov. Diskusia bude doplnená inscenovaným čítaním vyhlásení hercov DAB v Moskve a neskorších vyhlásení štrajkového výboru DAB.

Program v Starom divadle Karola Spišáka

  • Kuk za kulisy o 18.00 h

Ako to vyzerá v zákulisí nášho divadla? Čo robia bábky, keď nehrajú? Tieto aj iné zvedavé otázky vám zodpovieme pri komentovanej prehliadke divadelného zákulisia a prehliadke našich čarovných bábok.

  • o 18.30 h, Cisárove nové šaty

Hlavnou cenou pre súťažiach v Celokrajskej prehliadke dramatickej tvorby obyvateľov DSS bola aj tento rok možnosť zahrať si na skutočných divadelných doskách v Starom divadle. Tentokrát „Nitrianskeho Oskara“ získali klienti DSS Olichov, ktorí sa nám predstavia so svojím spracovaním známej rozprávky Hansa Christiana Andersena Cisárove nové šaty.

  • o 19.00 h, Prízraky

Odkedy sa jej matka zabila pri nehode na motorke, žije šestnásťročná Duk len s otcom. Ten sa volá Hugh a je bývalý motorkár. Otec trávi celé noci pri počítači, občas fajčí marihuanu a napcháva sa kokosovými sušienkami. Trpí sklerózou multiplex. Až doteraz sa obaja ako-tak pretĺkali životom, ale zrazu im na dvere klope milá dáma zo sociálky. Dukin otec je totiž vážne chorý a ich dvojčlenná rodina sa ocitá na pokraji katastrofy – hrozí im rozdelenie. Ich byt pripomína chliev. Spolužiak Lawrence dáva Duk neslušné návrhy; a akurát dnes sa pri dverách objaví aj otcova nová známosť z Nórska. Duk má plán, ako všetko zvládnuť, ale čoraz väčšmi sa zamotáva do vlastných klamstiev. Chaos sa len zväčšuje. Medzi kartónmi od pizze, odpadkami a nedovarenými makarónmi nastáva neodvratná pohroma. Duk sa všetko vymyká spod kontroly. A to všetko najmä preto, že v predsieni striehne prízrak. Hra pre mládež The Monster in the Hall (Prízraky) z roku 2010 má na svojom konte množstvo uvedení nielen vo Veľkej Británii, ale aj v zahraničí. Stala sa doslova európskym divadelným hitom. Je obľúbeným titulom na repertoári nemeckých divadiel, kde v roku 2014 získala prestížnu Mládežnícku divadelnú cenu. Na Slovensku hru uvádzame v celoslovenskej premiére.

  • o 21.00 h, Divadelná kávička

Príjemné chvíle pri kávičke v divadelnej kaviarni.

Celý večer: Výstava bábok Výstava Marián Žilík (1948 – 2017) – OKA-MIHY (termín výstavy: 6.11.2019 – 29.11.2019)

Tralaškola

  • od 16.30 do 17.30 h, Pod nebom plným hviezd

Inscenácia je fikcia príbehu siedmych tínedžerov, ktorí prežijú tri mesiace na opustenom ostrove. Divadelné predstavenie v štyroch obrazoch, z ktorých je každý jedným dňom na ostrove, sprevádzajú vypäté situácie, ktoré preverujú mentálnu silu stroskotancov. V príbehu plnom emócií a intímnych dialógov bojujú o prežitie a učia sa byť súdržní. Keď more jedného dňa vyplaví dieťa, prichádza s ním nádej… ako to všetko skončí uvidíte sami.

  • od 18.00 do 18.50 h, Kryštál

Hra o dobre a zle, ozývajúcom sa v svedomí každého z nás a o moci, inšpirovanej samotným Faustom. Ktorou cestou sa vydáš ty?

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM