Lucia Šútorová Správy

Nitru označil za najväčšiu slovenskú dedinu: Hlavný architekt vysvetľuje svoje slová

Viktor Šabík, ako hlavný architekt Nitry, brnkol na citlivú strunu. Jeho výrok sa dotkol viacerých občanov, ktorí teraz žiadajú vysvetlenie.

Ilustračný obrázok k článku Nitru označil za najväčšiu slovenskú dedinu: Hlavný architekt vysvetľuje svoje slová
Zdroj: Dnes24/Reprofoto YouTube

Na februárovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Nitre sa okrem iného riešili dopravné problémy mesta, výstavba infraštruktúry, bytov, priemyselného parku, či budúci rozvoj mesta.

Kvalitná MHD

Nitra sa podľa hlavného architekta rozpadla na množstvo konglomerácií, drobných zástavieb, ležatých panelákov a rodinných domov. „Toto mesto sa nám rozpadlo pod rukami a nezvládame absolútne riešiť dennodenné problémy. Jediné riešenie je zamerať sa na dodržiavanie Územného plánu. Tu sme už 15 rokov mohli stavať na Párovských lúkach, dodnes k tomu nedošlo,“ povedal na zastupiteľstve hlavný architekt Viktor Šabík.

Jediným riešením je podľa neho kvalitná MHD so systémom záchytných parkovísk.

„Toto je najväčšia dedina na Slovensku, nie je to mesto. Za týmto si tvrdo stojím. Toto je nezvládnutý urbanistický rozvoj jedného veľmi krásneho mesta,“ povedal na zastupiteľstve hlavný architekt Viktor Šabík.

Tento výrok sa dotkol viacerých obyvateľov na čele s Máriom Šturdíkom, zakladateľom stránky Ortodoxní Nitrančani. Opierajúc sa aj o historické fakty, žiada, spolu s ďalšími fanúšikmi jeho stránky, hlavného architekta o vysvetlenie. Pán Šturdík si želal zverejniť celé znenie jeho reakcie.

„Nitra bola mestom už dávno pradávno (Bratislava bola uznaná ako mesto o 40 rokov neskôr), ktorému boli udelené výsady mesta kráľom Belom pred 772 rokmi. Nitra v tom období bola jediná, o ktorej vieme, že dostáva privilégiá aj pre obyvateľov, aj pre cudzincov. To je dôkazom toho, že Nitra už dávno predtým bola mestom, a nie vďaka privilégiám sa mestom stala,“ hovorí Mário Šturdík.

Dehonestácia mesta?

Podľa jeho názoru bola Nitra výnimočná v tom, že keď v roku 1248 získala privilégiá slobodného kráľovského mesta, dostala ich pre pôvodných obyvateľov i hostí, kým ostatné mestá, ktoré v tomto období vznikali a získavali výsady, ich dostávali pre cudzincov, ktorí mesto založili.

„Takto verejne urážať obyvateľov nášho mesta je vrchol drzosti. Takúto neúctu k svojmu mestu, ktoré je zároveň najstarším mestom na Slovensku si nedovolil z predstaviteľov verejného života nikto. To, prečo je Nitra rozťahaná a urbanisticky koncipovaná tak ako je, je výsledkom jej vývoja a prevažne vplyvom historických udalostí, medzivojnového a povojnového obdobia, panovníkmi, či bývalým, ale aj súčasným režimom. Že pánovi architektovi pripadá ako dedina, to je len dôkaz jeho obmedzenej predstavivosti o tom, ako má vyzerať mesto. Aby bolo mesto uznané mestom, musí predsa disponovať potrebnými inštitúciami charakteristickými pre mesto, stavbami, štruktúrou, počtom obyvateľov a ďalšími mnohými aspektami,“ konštatuje zakladateľ stránky Ortodoxní Nitrančani, s tým, že ak už to hlavný architekt myslel akokoľvek, prejavuje podľa neho dehonestáciu mesta Nitry a jeho hrdých obyvateľov.

„Takéto výroky sú nie len, že nešťastné, ale z jeho úst ako hlavného architekta úplne nevhodné. Bolo by na mieste zamyslieť sa, či je takýto človek kompetentný prijímať akékoľvek rozhodnutia, ktoré budú zasahovať do urbanistiky mesta Nitra. Pán architekt by si mal opätovne naštudovať kritériá, ktoré charakterizujú mesto, a ktoré iba obec (napríklad už 3.ročník ZŠ), a mal by si dobre ozrejmiť dejiny nášho mesta,“ povedal Mário Šturdík na adresu hlavného architekta Viktora Šabíka.

„Žiadam ho v mene veľkej časti hrdých obyvateľov Nitry o verejné ospravedlnenie. Do budúcna by bolo múdre svoje myšlienky tohoto druhu si nechať pre seba. Rozumiem tomu, že to tak, ako to bolo povedené azda nebolo myslené, no pokým sa v článku vyjadruje k urbanistike, zástavbe a jej koncepcii a v tomto kontexte sa vyjadruje o meste Nitra ako o dedine, je to hrubá urážka všetkých, ktorí sa zasadili o založenie a ďalšie budovanie mesta v minulosti až po dnes. Ak to bolo myslené inak, ako prináleží architektovi, tak takých dedín máme na Slovensku všade, od Bratislavy po Košice,“ dodal Mário Šturdík.

Vysvetlenie hlavného architekta Viktora Šabíka

„Tieto moje slová boli vytrhnuté z kontextu. Povedal som to v širších súvislostiach, z hľadiska urbanistického. Nemienim sa za tie slová ospravedlňovať len ich vysvetliť, nakoľko účelovo vytrhnuté vety naozaj môžu uraziť. To absolútne nebolo v pláne. Hovoril som o urbanizme a dopravnej infraštruktúre,“ priznáva hlavný architekt Viktor Šabík.

„Nitra sa nám za 30 rokov pred očami rozpadla. Neviem, kedy ste boli naposledy na Šúdoli, Janíkovciach, Kyneku, Zobore, Starej Chrenovej, alebo Dražovciach. Ja tam chodievam pravidelne. Sú to štvrte, kde absentuje kvalitný verejný priestor, niekde chýbajú aj chodníky. Pešiaci nemajú kam ísť, prídu domov autom a uzavrú sa na svojom pozemku. Taký rozvoj mesta je absolútne neudržateľný a nezvládnutý,“ vysvetľuje hlavný architekta mesta.

Na úkor ornej pôdy

Mestá podľa neho nesmú rásť do krajiny, na úkor ornej pôdy. „Musíme sa vrátiť naspäť ku kompaktnému mestu. Určite uznáte, že mesto zložené percentuálne z 50% rodinných domov, nie je mesto, ale sústava drobných nízkych štruktúr, z ktorých dennodenne zahlcujú obyvatelia autami centrum mesta. Nitra má najväčšie percentuálne zastúpenie rodinnými domami medzi krajskými mestami v Československu,“ argumentuje Šabík.

Na takýto rast chýba podľa hlavného architekta dopravná infraštruktúra. „V Nitre za posledných 30 rokov vznikla jedna cesta. Okrem južného obchvatu a ciest v priemyselnom parku. Moje slová boli naozaj vytrhnuté a interpretované účelovo,“ hovorí Viktor Šabík, hlavný architekt mesta Nitra.

Nitra má veľký potenciál

Hlavný architekt si uvedomuje slabiny nášho mesta, ale aj jeho prednosti, na ktorých by sa malo pracovať. „Som rodený Nitrančan, dlho som tu nežil a ateliér som mal do roku 2005 v Bratislave, ale vrátil som sa aj s mojim ateliérom naspäť. Keď som si v roku 2011 preberal Krištáľové krídlo, tak som na doskách SND verejne poďakoval porote, že si všimla prácu nitrianskeho ateliéru a vyslovil som presvedčenie, že kvalitná architektúra môže vznikať aj mimo Bratislavy. Veľmi mi záleží na tom, aby sme sa po dlhých rokoch konzervátorstva pohli dopredu. Dôsledok konzervovania a konzervatívneho prístupu k výstavbe je to, že Nitra stratila 15 000 obyvateľov za 20 rokov. Absolútne tu absentovali kvalitné bytové domy a ľudia odišli do okolitých obcí,“

„Musíme sa pokúsiť revitalizovať ten zdravý základ nášho krásneho mesta, aby bolo príjemné sa v ňom pohybovať, stretávať sa, žiť a pracovať. Mestá sú najväčší ľudský vynález, vznikajú v nich najpodnetnejšie myšlienky,“ povedal hlavný architekt.

„Tvoria ich ľudia, nie budovy. Je to spoločne zdieľaný priestor, ktorý má prinášať výhodu sociálneho kontaktu. Chceme sa pokúsiť posunúť Nitru na vyšší level, vytvoriť z nej kvalitnú značku. Nitra má veľký potenciál, aby vedela zabojovať o kvalitného občana. Ľudia sú najväčšia devíza pre každé mesto. Musíme vedieť zabojovať o to, aby tu ľudia chceli žiť, a nie aby odchádzali,“ dodal na záver Viktor Šabík, hlavný architekt.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie