Lucia Lauková Rôzne Kultúra

Nitrianske biskupstvo chce oživiť púte na Zobor: Tradícia siaha do 18. storočia

Tradícia pútí na Zobor siaha do začiatku 18. storočia. Do čias keď mesto nivočil mor.

Ilustračný obrázok k článku Nitrianske biskupstvo chce oživiť púte na Zobor: Tradícia siaha do 18. storočia
10
Galéria
Foto: Rastislav Búgel / Zdroj: Dnes24.sk

Nitrianske biskupstvo chce oživiť tradíciu púte na Zobor pri príležitosti spomienky na pustovníkov sv. Andreja Svorada a Beňadika, diecéznych patrónov. Tradičná púť obyvateľov mesta z nitrianskych farností k ruinám Zoborského kláštora na uskutoční v stredu 17. júla.

Procesia prejde z parkoviska pri Zimnom štadióne po Kláštorskej ulici k Zoborskému kláštoru, kde sa v areáli Špecializovanej nemocnice sv. Svorada na Zobore, pri ruine Kostola sv. Jozefa, uskutoční slávnostná svätá omša.

Celebrovať ju bude nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Po skončení svätej omše bude možnosť uctenia si ostatkov sv. Andreja Svorada, patróna mesta Nitra.

História pútí na Zobor

Tradícia pútí na Zobor siaha do začiatku 18. storočia. „Keď mesto nivočil mor a viac ako tretina obyvateľov zahynula, naši predkovia sa utiekali k patrónovi mesta a prosili, aby orodoval u Všemohúceho Boha za milosrdenstvo. V predvečer slávnosti prisľúbili pôst a v samotný deň slávnosti púť na Zobor, kde sa mali konať bohoslužby na jeho počesť,“ vysvetlil históriu pútí biskup Judák. Za takmer 300 rokov sa však na prísľub pozabudlo a púte na Zobor ustali. „Aj keď sa zvlášť v posledných rokoch bohoslužby na Zobore tešili hojnejšej prítomnosti pútnikov, predsa by sme chceli oživiť aj starobylú tradíciu a obnoviť púť na Zobor spojenú s duchovnou prípravou,“ uviedol biskup.

Pozrite si zábery z nedávnej Cyrilo-metodskej národnej púte v Nitre!

Foto: ilustračné

Cyrilo-metodská národná púť
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM