Nitra sa môže meniť: TIETO projekty si rozdelia 50-tisíc eur

V rámci programu Mením moje mesto získa grant 12 projektov, ktoré sa budú realizovať v Nitre. Pozrite sa, čo všetko sa bude meniť.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Nitra sa môže meniť: TIETO projekty si rozdelia 50-tisíc eur
Foto: Lucia Šútorová / Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Nitra v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou podporí sumou 50 000 eur projekty, ktoré do programu Mením moje mesto prihlásili jednotlivci i rôzne inštitúcie. O prihlásených zámeroch hlasovala verejnosť. Tie, ktoré dostali najviac hlasov, získali aj finančnú dotáciu.

Nové aplikácie

Celkovo bol pridelený grant 12 projektom. V kategórii IT riešenia získal sumu 4300 eur nápad Petra Ernesta s názvom iNitra. Ide o aplikáciu, ktorá zjednoduší obyvateľom i návštevníkom Nitry orientáciu v ponuke kultúrnych a športových zariadení v Nitre. V rovnakej kategórii dostal grant 5000 eur Tomáš Belovič. Jeho webová aplikácia Zelené mesto umožní obyvateľom Nitry navrhovať miesta, na ktoré by sa mali vysadiť nové stromy.

Verejné priestory

V kategórii Verejné priestory vybrala verejnosť v hlasovaní desať projektov. Je medzi nimi ukážková prírodná záhrada, ktorá za 4129 eur vznikne v areáli Základnej školy kniežaťa Pribinu. Projekt Ruky pre Chrenovú získal 2700 eur, ktoré budú využité na záchranu a obnovu sochárskych diel umelca Tibora Bártfaya. Suma 5000 eur pôjde na Zábavné lavičky, ktoré budú osadené v parku, na nábreží rieky Nitra a na vybraných uliciach v meste.

Zatraktívnenie botanickej záhrady

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre získala 4063 eur na zatraktívnenie botanickej záhrady a jej využitie na rekreačné aktivity. Projekt s názvom Ostrovy života dostal grant 2472,50 eura. Zameraný je na podporu mestskej biodiverzity. Vybudovanie priestoru pre oddych pod nitrianskou Kalváriou je zámerom projektu Detský park, ktorý získal grant vo výške 5000 eur.

Ožije fontána

Katedra záhradnej architektúry SPU v Nitre získala grant 5000 eur na renováciu fontány pred budovou súdu. Suma 4070 eur bola zasa pridelená na zriadenie komunitného kompostoviska na Výstavnej ulici.

Priestor pre študentov

Projekt Chill out zone je projektom Katedry zeleninárstva SPU v Nitre. Na vybudovanie outdoorového zázemia pre študentov univerzity i verejnosť dostal grant 4972 eur. Sumu 3293,50 eura získal projekt Zoberme školu na vzduch. Jeho cieľom je vytvorenie kreatívneho priestoru v exteriéri pri hlavnej budove Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame