Správy Samospráva

Nitra otvorí materské školy: Záujem prejavila polovica rodičov

Od 1. marca mesto otvorí svoje materské školy. Nad návratom žiakov prvého stupňa do základných škôl visí otáznik.

Ilustračný obrázok k článku Nitra otvorí materské školy: Záujem prejavila polovica rodičov
Zdroj: TASR/František Iván

Od prvého marca otvorí mesto svoje materské školy. Spolieha sa na zlepšenie situácie v okrese, preradenie do nižšieho stupňa varovania COVID automatu i očkovanie učiteľov. Okrem toho zakúpil Odbor školstva 27 germicídnych žiaričov na dezinfekciu vzduchu v materských školách.

„V minulých týždňoch prebehlo aj očkovanie učiteľov a riziko prenosu nákazy tak bude nižšie,“ domnieva sa radnica. Zároveň však vyzýva rodičov, aby dôsledne zvážili zdravotnú situáciu vo svojich domácnostiach.

Záujem rodičov

“Situácia sa v posledných dňoch pomerne stabilizovala. Rodičom preto chceme dať možnosť umiestniť deti do predškolských zariadení. Uvedomujeme si, že tlak, ktorý je na nich v posledných mesiacoch vyvíjaný, je častokrát neúnosný,” hovorí primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Podľa radnice záujem o umiestnenie detí do škôlok prejavila viac ako polovica rodičov. Radnica tiež ubezpečila, že učiteľov má mesto k dispozícii dosť.

“Z viac ako 260 pedagogických zamestnancov materských škôl je zaočkovaných vyše 60%, ďalší na vakcínu čakajú a takmer 70 ľudí covid už prekonalo,” hovorí vedúca odboru školstva na Mestskom úrade v Nitre Mária Orságová. Väčšia časť pedagógov by tak mala byť pred covidom chránená.

Rozhodnutie zvážte

Mesto očakáva, že kvôli jarným prázdninám bude záujem o umiestnenie detí do škôlok menší ako hovoria čísla. Úlohu môže zohrať aj upozornenie RÚVZ, že po aktuálnej stabilizácii sa situácia bude opäť mierne zhoršovať. Radnica preto vyzýva k opatrnosti a žiada rodiny, ktoré žijú v domácnostiach s osobami z rizikových skupín, aby umiestnenie detí do škôlok dôsledne zvážili.

Otvorenie 1. stupňa základných škôl v Nitre ešte nie je isté. Radnica mala v pláne prvý stupeň otvoriť po prázdninách 8. marca. „Rozhodnutie bude závisieť od vývoja pandemickej situácie počas budúceho týždňa a podľa toho, či sa Nitra udrží v bordovom pásme Covid automatu,“ vysvetlil Henrich Varga, poradca pre komunikáciu mesta Nitra.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM