Lucia Šútorová Správy

Nitra bude na jar bez zdieľaných bicyklov: Kedy sa vrátia do ulíc?

O tom, kto bude prevádzkovať v Nitre službu zdieľaných bicyklov, rozhodne obchodná súťaž. Návrhy bude mesto prijímať do konca týždňa.

Ilustračný obrázok k článku Nitra bude na jar bez zdieľaných bicyklov: Kedy sa vrátia do ulíc?
5
Galéria

Nitra hľadá nového prevádzkovateľa zdieľaných bicyklov. Od roku 2017 službu poskytovala spoločnosť Arriva. Jedným z dôvodov, prečo sa mesto rozhodlo pre vyhlásenie verejnej obchodnej súťaže na nový bikesharing, mali byť nejasne nastavené podmienky pôvodnej zmluvy. Tú uzatváralo ešte minulé vedenie.

Okrem toho by sa po novom mohli dať vypožičať aj elektrobicykle, elektroskútre aj elektrické kolobežky.

„Kvôli zlej zmluve minulý rok hrozilo, že bikesharing nebude vôbec spustený, napokon bicykle verejnosti slúžili s oneskorením, od júna,“ pripomenul poradca pre komunikáciu Henrich Varga. Prevádzkovateľovi vtedy mesto zaplatilo za službu dotáciu 115-tisíc eur.

Spustenie bikesharingu

Zdá sa, že ani tento rok sa obyvatelia nedočkajú zdieľaných bicyklov skôr ako v júni. Radnica chce mať po novom jasne a transparentne nastavené pravidlá.

„Predpokladaný termín spustenia nového bikesharingu v Nitre je 1. 6. 2020 pre bicykle a 1. 9. 2020 pre e-mobilitu,“ prezradil Henrich Varga, poradca pre komunikáciu.

Nitriansky primátor Marek Hattas verí, že sa do súťaže prihlási čo najviac záujemcov a nový bikesharing v Nitre bude spustený ešte pred letom. Súťažné návrhy môžu uchádzači posielať do 28. februára.

Po novom by malo v Nitre byť minimálne 100 kusov bicyklov, vzniknúť by malo najmenej sedem staníc alebo takzvané freefloatové riešenie, ktoré nevyžaduje pevnú stanicu alebo stanovisko.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Bikesharing v Nitre
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie